Strona główna Teresin PIĘĆ LAT SENIORÓW Z TERESINA

PIĘĆ LAT SENIORÓW Z TERESINA

1733
0
PODZIEL SIĘ

Gdy w lutym 2012 roku z inicjatywy Marka Jaworskiego, wicewójta gminy Teresin, zaplanowano spotkanie seniorów, nie przypuszczano, że zainteresowanych powstaniem Klubu Seniora będzie tak dużo. Do Teresińskiego Ośrodka Kultury przybyło ponad trzydzieści osób, z każdym miesiącem liczba ta rosła, dziś członków jest 120.

Pięć lat temu, podczas inauguracyjnego zebrania omówione zostały najważniejsze zasady działania Klubu Seniora, który miałby funkcjonować przy TOK-u. Swoim doświadczeniem podzielił się zaproszony specjalnie na to spotkanie Alfred Nowiński – prezes Klubu Seniora z Nowej Suchej. Wstępnie zaplanowano pracę Klubu, swoją ofertę prowadzenia zajęć sportowych dla seniorów przedstawiła też Justyna Kamińska, była zawodniczka LKS Mazowsze Teresin, obecnie gminny animator sportowy.
W trakcie zebrania wyłoniono trzyosobowy zarząd w składzie: Zofia Miazgowska, Krystyna Radkowska i Hanna Jaworska. Zebrani niemal natychmiast zadeklarowali chęć uczestnictwa w spotkaniach Klubu Seniora. Ustalono, że Klub będzie spotykał się raz w miesiącu. Już wtedy dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski zaprosił zebranych na specjalny występ Tadeusz Drozdy, który odbył się potem z okazji Dnia Kobiet. Jak się okazało, była to pierwsza z wielu wspólnych i udanych imprez kulturalno-rozrywkowych, w których aktywnie uczestniczą seniorzy z Teresina.
W późniejszym czasie klub przyjął nazwę „Radosna Jesień”.

Wyjazdy i występy

– Nasza działalność jest różnorodna, przeważnie zaplanowana, ale zdarza się też, że bywa podyktowana potrzebą chwili. Jednym z większych przedsięwzięć są wczasy w Ostrowie. W bieżącym roku będziemy tam już piąty raz. Dwutygodniowy okres intensywnych spacerów, zwiedzania i plażowania mija zawsze bardzo szybko, jednak wystarcza, aby naładować akumulatory morską energią – mówi Krystyna Radkowska.
Jak przyznają jej klubowe koleżanki, seniorzy uwielbiają wspólne wyjazdy: – Zwiedziliśmy już Płock, Sandomierz, Góry Świętokrzyskie, Zieloną Górę, Poznań, Trójmiasto, Litwę, Zakopane, Krynicę Zdrój, a także Warszawę. Najdłuższą wycieczką był pobyt w Bieszczadach z grupą seniorów z Sochaczewa. Przez dziewięć dni podziwialiśmy piękne krajobrazy, zabytki i oddychaliśmy zdrowym, górskim powietrzem – przyznaje Krystyna Radkowska.
Już po raz trzeci w tym roku odbędzie się w Gościńcu Julinek spotkanie z innymi klubami seniorów. Grupa z Teresina zamierza tam zaprezentować swój dorobek, pochwalić się swoimi sukcesami, jak również wystąpić z programem artystycznym. A w tym ostatnim aspekcie panie i panowie z „Radosnej Jesieni” radzą sobie doskonale. Choć na początku mieli ogromną tremę, teraz ich wspólne prezentacje – skecze kabaretowe i śpiew – wyzwalają w nich coraz więcej entuzjazmu i radości. Debiut zaliczyli blisko dwa lata temu na scenie Teresińskiej Nocy Czerwcowej, prezentując „Paradę Kapeluszy”. W ubiegłym roku na tej samej imprezie wystąpili jako zespół o niebanalnej nazwie „Krajzega”.
Wspólna zabawa i tańce towarzyszą im co najmniej na kilku innych corocznych imprezach, w tym balach – karnawałowym, andrzejkowym i Nocy Seniora. Ponadto seniorzy systematycznie uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach okolicznościowych.

Radosna jesień życia

Swoje piąte urodziny teresiński „Klub Seniora” hucznie obchodził podczas tegorocznego balu karnawałowego, jaki odbył się w lutym. Nie zabrakło wówczas pierwszych podsumowań i wspomnień minionego okresu.
Seniorzy są również stałymi bywalcami „Kina za Rogiem”.
– Uwielbiamy i też organizujemy, przeważnie dwa razy w roku, wyjazdy do teatru i na operetkę – mówią seniorki.
Ale to nie wszystko, z uwagi na różne upodobania i szeroki wachlarz zainteresowań tak dużej grupy członków, utworzone zostały poszczególne sekcje zainteresowań. Z powodzeniem odbywają się zatem zajęcia w grupie plastycznej, sportowej, czy czytelniczej. Jest też chór. Co ciekawe, w tym roku powstała sekcja teatralna, która cieszy się dużą popularnością, coraz więcej najstarszych mieszkańców Teresina i okolic w ten sposób odkrywa, bądź rozwija swoje talenty, które drzemały w nich przez długie lata.
Teresiński Klub Seniora skutecznie współpracuje też ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „Impuls”. W ramach projektu „Aktywny Senior” Stowarzyszenie, któremu przewodniczy Agnieszka Ptaszkiewicz, zaprosiło seniorów m.in. na spotkanie, podczas którego funkcjonariusze z Posterunku Policji w Teresinie i Komendy Powiatowej w Sochaczewie przybliżyli metody działania sprawców kradzieży „na wnuczka”, „krewnego”, czy „fałszywego policjanta”. Zorganizowane było też szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz różnego rodzaju warsztaty tematyczne.
W ramach projektu „Seniorzy z inicjatywą”, realizowanym w 2016 roku, odbyły m.in. trzy wyjazdowe, dwudniowe warsztaty, w tym szkolenia z obsługi komputera, spotkania z innymi seniorami z innych miejscowości uczestniczących w projekcie i wiele innych atrakcji.
W ubiegłym roku seniorzy rywalizowali w tzw. Senioriadzie. Ponad trzydziestoosobowa grupa, podzielona na zespoły, wzięła udział w wielu konkurencjach sportowych i nie tylko. Senioriada została zorganizowana w ramach projektu „Seniorzy z Inicjatywą 2” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
– Naszą ideą jest również łączenie pokoleń, dlatego jesteśmy zapraszani do przedszkoli i szkół na różne uroczystości – dodaje Krystyna Radkowska, i zaznacza – Działalność, którą prowadzimy, jest doceniana przez wójta Marka Olechowskiego, za co serdecznie dziękujemy jemu i jego zastępcy, Markowi Jaworskiemu. To nie tylko pomoc finansowa, ale również organizacyjna i dobre słowo. Podziękowania składamy także dyrektorom placówek za otwartość i życzliwość oraz wszystkim osobom, które współpracowały z nami w minionym pięcioleciu – mówi członkini zarządu Klubu Seniora w Teresinie.
Jak widać, „Radosna Jesień” ma się bardzo dobrze, klub wciąż się rozwija. Pomysł sprzed pięciu lat, aby zorganizować grupę seniorów, która będzie wspólnie spędzała czas, okazał się niezwykle trafiony. Zaangażowanie lokalnego samorządu, instytucji i stowarzyszeń, oraz coraz większe zainteresowanie wśród najstarszych mieszkańców gminy Teresin powoduje, że jesień życia przyjmuje tu jak najbardziej złotą barwę. My życzymy klubowiczom kolejnych jubileuszy i jeszcze większych wrażeń ze wspólnego spędzania wolnego czasu.
Marcin Odolczyk