Strona główna Sochaczew miasto Ostatnie dni pawilonu

Ostatnie dni pawilonu

903
0
PODZIEL SIĘ
18 kwietnia, był ostatnim dniem, w którym mieszkańcy Sochaczewa mogli zrobić zakupy w sklepie AGD należącym do PSS „Społem” przy ulicy Staszica. Następnego dnia sklep został zamknięty, a ekipy budowlane przystąpiły do jego likwidacji.
Jak już informowaliśmy, w miejsce istniejącego pawilonu zostanie wybudowana trzykondygnacyjna kamienica, która tym samym wypełni lukę we wschodniej pierzei, powstałą po zagładzie miasta podczas I Wojny Światowej. Dodajmy, że pierzei nie dało się odbudować w okresie międzywojennym. Istniejący pawilon, w którym przez kilkadziesiąt lat mieścił się sklep AGD, został wybudowany po II Wojnie Światowej w miejsce drewnianego budyneczku, który został zniszczony podczas walk o Sochaczew we wrześniu 1939 roku.
Nowy budynek swoją fasadą będzie nawiązywał do istniejącej obok, a wybudowanej jeszcze przed I Wojną Światową kamienicy. Będzie miał taki sam podział na piętra, a na każdym z nich po dwa balkony. Także witryna sklepu, który znajdzie się na parterze, będzie nawiązywała swoim kształtem do „sąsiada”. Budynek zostanie zwieńczony skośnym dachem z facjatką, wewnątrz której znajdzie się relief wykonany z piaskowca i podświetlany napis „Społem”.
Na parterze nowej kamienicy będzie się znajdował sklep o powierzchni 160 metrów kwadratowych. Z kolei pierwsze i drugie piętro zajmą mieszkania. Będzie to 8 kawalerek o powierzchni od 35 do 45 metrów kwadratowych.
dot
Fot.: Jerzy Szostak