Strona główna Teresin Nocne wyzwanie dla wiernych

Nocne wyzwanie dla wiernych

908
0
PODZIEL SIĘ

Wzorem wielu miejscowości w Polsce, również Niepokalanów wezmie udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. W najbliższy piątek, 31 marca, wierni już po raz drugi pójdą po zmroku pogrążeni w modlitwie, niosąc krzyże.
Jednak w porównaniu do ubiegłorocznej, bardziej lokalnej Drogi, tym razem na uczestników czeka prawdziwe wyzwanie, zarówno duchowe, jak i fizyczne.
W gminie Teresin wierni rozpoczną udział w EDK w niepokalanowskiej Bazylice, gdzie o godzinie 18.00 rozpocznie się Msza święta. Po nabożeństwie wierni ruszą na 43-kilometrową trasę. Zakończenie wędrówki nastąpi również przed świątynią w Niepokalanowie. Droga wiedzie przez Piasecznicę, Witoldów, Mikołajew, Kawęczyn, Szymanów, Kaski, Regów, Cegłów, Bożą Wolę, Bramki, Nowy Łuszczewek, Pawłowice, Masznę, Paprotnię. Obfituje głównie w proste i monotonne odcinki asfaltowe oraz błotniste i podmokłe drogi polne.
Warto jednak zaznaczyć, że biorący udział w EDK powinni prezentować w miarę dobrą ogólną sprawność fizyczną, tak, aby znieść trudy 9-12 godzin nocnej wędrówki w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Potrzebna jest odwaga i zwykła odzież turystyczna, stosowna do aury, a to zawsze jest wielką niewiadomą – może być ciepło i sucho, albo mokro i zimno. Należy pamiętać też o dobrych i wygodnych butach, nieprzemakalnej kurtce, i koniecznie o kamizelce odblaskowej oraz prowiancie na drogę. Trzeba ze sobą wziąć również krzyż.
EDK to spotkanie z Bogiem w czasie nocnej wyprawy, idziemy w milczeniu, rozważając mękę i śmierć Jezusa. Jak co roku, pomocą będą rozważania napisane i wydane w formie książeczki lub pliki mp3 specjalnie na tę okazję.
Pomysłodawcą drogi jest ks. Jacek Stryczek i wspólnota Męskiej Strony Rzeczywistości.
– Miałem szczęście brać udział w trzech edycjach: 2014, 2015 i 2016. Jednak minęły dwa lata od czasu, gdy usłyszałem pierwszy raz o EDK, do podjęcia decyzji, aby spróbować. Zawsze były przeszkody, które jednak udało się pokonać – mówi Zbigniew Waszkiewicz, koordynator EDK w Niepokalanowie – Po przejściu EDK człowiek już nie będzie taki sam, jak był przed. Tej nocy działa Pan, zmienia człowieka i jego życie. Gorąco polecam wszystkim, którzy jeszcze się wahają, czy podjąć wyzwanie, czy nie. Odwagi! Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie – dodaje.
Jest już zapisanych ponad pięćdziesięciu uczestników, wciąż jednak można się zgłaszać. Zapisywać można się przez stronę www.edk.org.pl
Marcin Odolczyk