Strona główna Kultura Noblistka przyciąga młodych

Noblistka przyciąga młodych

985
0
PODZIEL SIĘ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie odbył  się  Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej „Obmyślam świat”.  Do rywalizacji przystąpiła młodzież  ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu sochaczewskiego, wyłoniona w drodze eliminacji  szkolnych. O laury walczyło 56 uczestników.

W trakcie etapów szkolnych konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Poezja Szymborskiej jest tylko pozornie łatwa, więc przygotowania wymagały od młodzieży sporo wysiłku. Jednak jurorzy ocenili, że poziom konkursu był bardzo wysoki i młodzi sprostali wyzwaniom. Jury konkursu brało pod uwagę przede wszystkim opanowanie tekstu, zrozumienie zawartych w nim treści i emocji, oraz odpowiednie ich przekazanie. Jednocześnie zwrócono uwagę na dobór repertuaru i dopasowanie go do możliwości recytatora. Wśród najczęściej prezentowanych wierszy były m.in. „Miłość od pierwszego wejrzenia”, „Miłość szczęśliwa”, „Nienawiść”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „Nad Styksem”, „Pierwsza fotografia Hitlerka”, „Chmury”…
W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych najlepsza była gimnazjalistka Natalia Sołdaczuk z Zespołu Szkół im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Na drugim miejscu znalazła się Weronika Nguyen z Gimnazjum nr 2 im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie, a na trzecim Łucja Modrak z ZS w Kozłowie Szlacheckim. Przyznane zostały też wyróżnienia. Otrzymali je: Ilona Adamska z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie, Maja Rychwalska z Gimnazjum nr 2 im. Króla Władysława Jagiełły  w Sochaczewie oraz Katarzyna Wójtowicz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Suchej.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych triumfowała Eliza Olejniczak z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Witkowski z LO im Fryderyka Chopina w Sochaczewie, a na trzecim Zofia Ejsymont z ZS im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Linowskiej  z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego „80” w Sochaczewie.
W kategorii osób dorosłych Nagrodę Grand Prix otrzymała Maryla Wasiak, a wyróżnienia Grażyna Grobelska i Krystyna Klatt.
Dyplomy i nagrody ufundowane zostały przez dyrektora MBP w Sochaczewie i wręczone laureatom w trakcie uroczystego podsumowania konkursu. Recytatorów oceniali: Barbara Sobkowicz – pedagog i polonistka, Jolanta Kawczyńska – instruktorka Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz Barbara Bronicz – dyrektor MBP.
– Radość budził wysoki poziom prezentacji wierszy Wisławy Szymborskiej. Od wielu lat jestem obserwatorką i słuchaczką konkursów recytatorskich i cieszy mnie coraz większa dbałość o dykcję. A także sięganie po oryginalny, nieczęsto przedstawiany materiał poetycki, jego zrozumienie i dobre przekazanie zawartych tam treści – wspomniała Barbara Sobkowicz.
Konkurs recytatorski uświetnił występ z utworami poezji śpiewanej w wykonaniu Piotra Milczarka. Były to głównie piosenki z nurtu współczesnej poezji m.in. Jacka Kaczmarskiego.
Z kolei sochaczewskie poetki Grażyna Grobelska, Stanisława Podgórska i Krystyna Klatt z lokalnej grupy poetyckiej „Sochaczewskie Wieczory Literackie”, zainspirowane twórczością Szymborskiej przedstawiły własne wiersze.
Oprac. BN
Fot. MBP Sochaczew