Strona główna Teresin Licealistki wygrały indeksy

Licealistki wygrały indeksy

1481
0
PODZIEL SIĘ
SZYMANÓW
Natalia Cywińska, uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o św. Faustynie. Finał zmagań miał miejsce w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Natalia Cywińska znalazła się w finale wraz z czterema innymi finalistkami. Ostatecznie uplasowała się tuż za podium, na czwartym miejscu. To ogromny sukces, zarówno jej, jak i całej szymanowskiej szkoły. Tym bardziej, że wśród dwunastki najlepszych znalazła się też Zofia Nojek, pierwszoklasistka z LO Szymanów. Jako że pierwsza osiemnastka finalistów nagradzana była indeksami na wybrane uczelnie w Polsce, obie mają już zapewnioną naukę na studniach wyższych. Natalia Cywińska wybrała kierunek dziennikarstwo w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zaś jej szkolna koleżanka Zofia Nojek zamierza studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną, na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Warto też zaznaczyć, że wśród finalistek tegorocznej edycji konkursu, który odbył się w Krakowie, była też trzecia uczennica z Szymanowa, Marta Marciniak, również z klasy I liceum. Marcie zabrakło troszkę szczęścia i ostatecznie wylądowała na 27. pozycji, choć w stawce wszystkich 50. uczestników z całego kraju i tak jest to wynik zasługujący na dużą pochwałę.
Przypomnijmy, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o św. Faustynie składał się z trzech etapów: szkolnego, a następnie rejonowego w Magdalence. Finał w Krakowie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia był ostatnim z etapów konkursu. Brały w nim udział trzy uczennice z Szymanowa, które wywalczyły awans ze wspomnianych wcześniej eliminacji. W Krakowie czekał je najpierw etap pisemny, w którym brało udział pięćdziesiąt najlepszych osób wyłonionych z etapów rejonowych. Co ważne, w tej fazie Natalia Cywińska miała największą ilość punktów ze wszystkich i znajdowała się tym samym na czele stawki. Następnie najlepszą piątkę – już jako laureatów – czekał etap ustny. Po tych zmaganiach Natalia ukończyła konkurs jako czwarta w Polsce.
Duże brawa należą się dziewczętom z Szymanowa, jak również ich opiekunce. To siostra Benedetta tak skutecznie pomogła im przygotować się do konkursu. Jak zdradza nam s. Alicja Krzyżak:Siostra Benedetta sama jest wielką fanką i czcicielką świętej Faustyny i była to dla niej duża radość, że dziewczęta zanotowały tak wspaniały wynik.
Laureaci i finaliści odebrali indeksy na wyższe uczelnie Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Torunia. To nie wszystko, bo w czerwcu pojadą w nagrodę na pielgrzymkę śladami św. Siostry Faustyny. Organizatorem konkursu było Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy współpracy z Wydziałem Teologicznym UKSW w Warszawie. Wzięło w nim udział ponad 230 szkół z całej Polski, z 36 diecezji. Dodajmy, że honorowym patronatem wydarzenie objął ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Patronat medialny sprawowało aż 20 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych.
Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wiedzy o życiu i misji Świętej Siostry Faustyny oraz pogłębienie wiedzy na temat form kultu Miłosierdzia Bożego przekazanych przez Świętą Siostrę Faustynę, jak również kształtowanie postawy ufności względem Boga i miłosierdzia wobec bliźnich. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Marcin Odolczyk