Strona główna Kultura Inauguracja „Kina z krzyżykiem”

Inauguracja „Kina z krzyżykiem”

969
0
PODZIEL SIĘ
Projekcją filmu „Bóg w Krakowie” w reżyserii Dariusza Reguckiego, swoją działalność w gminie Teresin zainaugurowało tzw. „Kino z Krzyżykiem”. W ubiegłą sobotę 22 kwietnia o godz. 19.00 pod taką nazwą rozpoczął się cykl filmów emitowanych w sali św. Bonawentury w Niepokalanowie.
Jest to projekt, którego pomysł narodził się już dosyć dawno i będzie polegał na prezentacji najciekawszych produkcji filmowych nagrodzonych na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów, odbywających się od 1986 roku w Niepokalanowie – mówi Marek Jaworski, zastępca wójta gminy Teresin.
To wspaniałe, że doszło do tego wydarzenia. Marzyłem o tym, aby festiwalowe filmy nie trafiały do szuflad, ale pod strzechy, i były dostępne dla nas wszystkich, dziś to się spełnia dzięki dobroci ojców franciszkanów i fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II” z Wrocławia – dodał wicewójt.
Podczas inauguracji projektu w Niepokalanowie, który otworzył o. Jacek Staszewski, widzowie obejrzeli obraz „Bóg w Krakowie”. Film rozgrywa się w czasach współczesnych na tle urokliwego grodu Kraka, w którym widzowie śledzą losy jego mieszkańców: młodego polityka, który otrzymuje korupcyjną propozycję; dziewczyny szukającej miłości, stojącej na rozdrożu prawniczki specjalizującej się w sprawach rozwodowych, drobnego złodzieja pragnącego ukraść relikwiarz z Krwią Pańską; małżeństwa nie mogącego doczekać się dziecka, kobiety po przejściach i mężczyzny nie potrafiącego wyzwolić się ze szponów hazardu.
Poprzez te wszystkie historie reżyser pragnie mówić o wierze, nadziei, przebaczeniu, poświęceniu, miłości i wolności, ale przede wszystkim o tęsknocie człowieka za Bogiem i Jego Miłosierdziem.
I właśnie gościem specjalnym pokazu był reżyser Dariusz Regucki: – Niezwykle cieszę się, że jestem w Niepokalanowie oraz z Państwa obecności w ten sobotni wieczór, przyznam się, że obawiałem się pustej sali, tymczasem jestem bardzo mile zaskoczony – mówił reżyser. Po zakończeniu projekcji odpowiadał na pytania publiczności.
„Kino z Krzyżykiem”, to zasługująca na uwagę inicjatywa gminy Teresin, której na próżno szukać w okolicach. Docelowo projekcje filmowe mają odbywać się w soboty lub w niedziele aż do listopada z pominięciem października. Każdej projekcji towarzyszyć będą ciekawe spotkania z reżyserami, scenarzystami, aktorami.
Co bardzo ciekawe, w ramach projektu widzowie będę mogli wkrótce obejrzeć film „Dwie Korony”, do którego zdjęcia powstawały w Niepokalanowie podczas ubiegłorocznego lata. To filmowa opowieść o św. Maksymilianie Kolbe, w którego rolę wcielił się Adam Woronowicz, a towarzyszy mu Cezary Pazura.
Warto dodać, że organizatorami projektu „Kino z krzyżykiem” są: Fundacja „Vide et Crede”, której przedstawicielka Ewa Przyjazna również była obecna na pokazie, a także Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i Gmina Teresin. Wstęp na filmowe spotkania jest bezpłatny.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk