Strona główna Kultura CZŁOWIEK STAJE SIĘ LEPSZYM GDY POMAGA

CZŁOWIEK STAJE SIĘ LEPSZYM GDY POMAGA

1081
0
PODZIEL SIĘ

Anna Wesołowska, uczennica LO z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie została laureatką tegorocznej powiatowej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Tym samym Ania będzie reprezentować powiat sochaczewski na gali ogólnopolskiej, która odbędzie się w czerwcu w Gdańsku.

Tegoroczna gala XI Sochaczewskiej Edycji Samorządowej Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” upłynęła w klimacie „Małego Księcia”, opowieści filozoficznej dla dzieci autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Uczniowie Gimnazjum nr 2 z Sochaczewa przygotowali specjalny spektakl na jego podstawie „Ratunku, moja róża umiera”, a w trakcie były też liczne cytaty o życiu, miłości i przyjaźni.
Nagrody najlepszym wolontariuszom w tej edycji „Ośmiu Wspaniałych” wręczono w środę, 29 marca, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
Uroczystość otworzył taniec z sercami w wykonaniu grupy „Motylki” z Przedszkola Miejskiego nr 4 z oddziałami integracyjnymi
– Ci młodzi ludzie, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji powiatowego konkursu, potrafią nie koncentrować się na sobie i na swoich sprawach, ale dostrzegać obok siebie człowieka potrzebującego – stwierdziła Jolanta Gonta, starosta powiatowy.

Nagrodzeni za serca

Potem uhonorowano osoby wspierające wolontariat i zasłużonych w pomaganiu potrzebującym na swoim terenie działania. W tym roku tzw. Zielone Ósemki, wręczane szczególnie zasłużonym, wręczono czterem osobom i jednemu stowarzyszeniu. Zielona Ósemka wręczana jest tylko raz wybranej osobie.
Tegoroczni zasłużeni to: Monika Pietrzyk – wójt gminy Młodzieszyn, Piotr Szymański – wójt gminy Brochów, Renata Karaś – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, Iwona Nowak – prezes Fundacji Amigo oraz Klub Motocyklowy Boruta.
Potem wręczone zostały wyróżnienia grupowe. W tym roku o nagrody rywalizowało 8 grup z terenu całego powiatu Sochaczewskiego. Jury nagrodziło dwie grupy – Szkołę Podstawową w Wyczółkach oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego „80” w Sochaczewie. Uczniowie z nagrodzonych grup przedstawili swe prezentacje i to, czym członkowie grupy zajmowali się w ciągu roku. Były to różne prace, m.in. pomoc w nauce, spotkania z seniorami, pomoc chorym i niepełnosprawnym.
Od kilku lat na etapie lokalnym wręczane są tzw. Ósemeczki. Dostają je najmłodsi wolontariusze w wieku 10-13 lat. W tym roku zgłoszono sześć osób. Ósemeczki (tytuł wraz z dyplomem i nagrodą sponsora) otrzymali: Paweł Borecki, Karolina Kuszyńska, Małgorzata Ciurzyńska, Julia Krzysztofiak, Weronika Mirkowska i Kacper Pisarek.
Najliczniejszą grupę zgłoszonych reprezentowała grupa wiekowa 14-19 lat, skupiająca wolontariuszy z gimnazjów i szkół średnich. Czerwone Ósemki finalistów gali „Ośmiu wspaniałych” w tych roku jury po indywidualnych przesłuchaniach przyznało: Emilii Kęskiej z Gimnazjum z Młodzieszyna, Julii Rybak z LO im Fryderyka Chopina w Sochaczewie, Patrycji Karpińskiej z Technikum Ekonomicznego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, Ilonie Adamskiej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sochaczewie, Dorocie Marcinkowskiej z LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, Paulinie Arent z Gimnazjum w Załuskowie, Marcie Śmigierze z LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, Ani Wesołowskiej z LO ZCKP w Sochaczewie, Weronice Reszczyńskiej z Technikum Tyrystycznego w ZCKP w Sochaczewie oraz Danielowi Szczecińskiemu, uczniowi Technikum Gastronomicznego, zgłoszonemu przez Parafię Św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Rekomendacja mamy

– Tegoroczny wybór był bardzo trudny, gdyż właściwie cała zgłoszona grupa 20 wolontariuszy to wspaniałe i oddane swej pracy osoby. A jeszcze trudniej było wybrać osobę z grona tych ośmiu, która pojedzie na ogólnopolski finał do Gdańska. Po wielu burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy, że będzie to Ania Wesołowska – ogłosił na koniec gali Albert Szułczyński, juror sochaczewskiej edycji.
Ania odebrała też jako nagrodę bilet na galę wraz z deklaracją pokrycia kosztów jej wyjazdu do Gdańska wraz z opiekunem.
Każdy z laureatów miał rekomendacje od zgłaszających ich osób. Jednak tylko Ania Wesołowska – poza zgłaszającą ją szkołą – otrzymała również rekomendację swojej mamy.
Mama Ani napisała, że córka jest dla niej ogromnym wsparciem, tak wielkim, że nie musi się o nic martwić, gdyż zadba o swego brata, o zakupy, porządki i obiad. Określiła swą córkę jako największy skarb, jaki może posiadać matka.
Sama laureatka była niezwykle skromna, delikatna i pełna wdzięku. Aż trudno uwierzyć, że daje sobie tak doskonale radę. Jest tegoroczną maturzystką, aktywnie uczestniczącą w życiu szkoły, działa w samorządzie uczniowskim, przeprowadza akcje lokalne i ogólnopolskie, działała w OSP Guzów, a jeszcze w tym zabieganiu znalazła czas, by pomóc chorej sąsiadce.
– Pomoc nie zależy od wieku. Można pomagać, będąc młodym i starym. Nie zależy też od tego, czy jest się biednym, czy bogatym. Zawsze trzeba pomagać. Pomagając, staje się człowiek lepszym – stwierdziła Ania Wesołowska.
Bogumiła Nowak
Fot. Starostwo Powiatowe Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZametkowany rock
Następny artykułMariaż malarstwa z rzeźbą