Strona główna Sochaczew miasto CUDOWNY OBRAZ W SOCHACZEWIE

CUDOWNY OBRAZ W SOCHACZEWIE

1065
0
PODZIEL SIĘ

Przez dwa tygodnie sochaczewskie parafie nawiedzała kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Było to niezwykłe wydarzenie, kolejny raz obraz odwiedzi Sochaczew za 60 lat.

Peregrynacja obrazu po naszym mieście rozpoczęła się od symbolicznego przywitania 5 marca, które miało miejsce na skrzyżowaniu ulic 15 Sierpnia i Okrzei przez biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziubę i ks. Jacka Skrobisza, proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie obraz został przeniesiony do boryszewskiej parafii, gdzie przed rozpoczęciem Mszy świętej nastąpił akt zawierzenia miasta i jego mieszkańców Maryi przez burmistrza Piotra Osieckiego.
W kolejnych dniach obraz nawiedzał parafie dekanatu boryszewskiego i sochaczewskiego, m.in. Kozłów Biskupi, Kozłów Szlachecki, Rybno, Brochów, Młodzieszyn i Kąty.
W sobotę, 18 marca, kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dotarła do parafii św. Brata Alberta w Karwowie. Tu wierni przywitali ją przed kapliczką przy ulicy Gawłowskiej. Następnie w uroczystej procesji cudowny wizerunek został przeniesiony do miejscowego kościoła, w którym odprawiono Mszę świętą i odczytano akt zawierzenia miasta.
Następnego dnia obraz został przywitany przy rondzie Jana Pawła II przez mieszkańców Chodakowa i przeniesiony do kościoła parafii św. Józefa Robotnika.
W poniedziałek, 20 marca, cudowny obraz nawiedził trojanowską parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mszę świętą, podczas której odczytano również akt zawierzenia miasta, odprawił ks. biskup Wojciech Osial. Podobnie jak i w innych parafiach, które nawiedzał obraz, odbyło się nocne czuwanie.
Kulminacją uroczystości związanych z pobytem kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Sochaczewie było nawiedzenie przez niego parafii św. Wawrzyńca. Obraz, zanim trafił do kościoła Matki Boskiej Różańcowej, został przewieziony przed cmentarz przy ulicy Traugutta. Następnie w uroczystej procesji został przeniesiony przez wiernych do kościoła, gdzie odprawiono Mszę świętą koncelebrowaną przez biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala.
Muzyczną oprawę mszy zapewniła orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie, oraz chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Wieczorem w kościele Matki Boskiej Różańcowej odbyło się całonocne czuwanie.
Następnie dnia, 22 marca, po opuszczeniu Sochaczewa obraz wyruszył w drogę do Brzozowa.
Jerzy Szostak
Fot. Krzysztof Lewandowski

Akt Zawierzenia Miasta Jasnogórskiej Matce
Wpisując się w wielowiekową tradycję Polskiego Narodu, który  w  szczególnych momentach oddawał się pod opiekę swojej Matce i Królowej,  idąc za przykładem króla Polski Jana Kazimierza, Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego oraz Świętego Jana Pawła II, jako Burmistrz Miasta, w obliczu Twojego Cudownego Obrazu zawierzam Tobie Maryjo Sochaczew i jego Mieszkańców.
Proszę Cię, otocz tarczą swej opieki nasze rodziny, miejsca pracy, nauki i wypoczynku.
Zawierzam Tobie Maryjo rozwój naszego Miasta i Ziemi Sochaczewskiej.
Proszę Cię, chroń Ją i jej mieszkańców od wszelkiego zła i niebezpieczeństwa.
Przyjmij naszą ufność, umocnij wiarę w sercach i złóż przed Obliczem Boga Najwyższego los naszego Miasta, każdej Rodziny i każdego z nas.

Piotr Osiecki
burmistrz miasta Sochaczew