Zima nie jest taka straszna

Wygląda na to, że pierwszy raz od wielu lat zima nie zaskoczyła drogowców. W wyniku ostatnich opadów śniegu przez parę godzin zaledwie kilka lokalnych dróg na terenie powiatu sochaczewskiego było nieprzejezdnych.
Choć w ubiegłym tygodniu zima sypiąc śniegiem, pokazała swoje prawdziwe oblicze, to nikogo nie zaskoczyła.
Jak tylko zaczęło sypać, cały sprzęt wyjechał na drogi naszej gminy. Była okazja, by po raz pierwszy od trzech lat przetestować, jak się sprawuje. Wszystkie gminne drogi są przejezdne i jeśli był jakiś problem, to bardzo krótko. Jedynym problemem jest oblodzenie, ale tu już niewiele można poradzić – mówi Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha. To on koordynuje wszystkie działania „Akcji Zima” na terenie gminy. A wszelkie sprawy związane z zimowym utrzymaniem dróg na terenie tej gminy można zgłaszać na   nr tel. (46) 861 23 41.
Prognozy nie zapowiadają dużych opadów, więc chyba większych kłopotów z odśnieżaniem nie powinno być – stwierdza Maciej Mońka.
Problemów z odśnieżaniem nie było także na drogach będących w zarządzie gminy Sochaczew.
To należy do moich obowiązków, i kiedy nadchodzi zima, zajmuję się zimowym utrzymaniem dróg. Mieszkańcy mogą dzwonić bezpośrednio do urzędu lub na mój służbowy numer. Od początku wszystkie gminne drogi są w dobrym stanie i bez problemu można się nimi poruszać – stwierdza Wojciech Ćwikliński, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, który od lat jest odpowiedzialny w gminie za odśnieżanie dróg. Dodajmy, że gmina Sochaczew to jedyny na terenie powiatu sochaczewskiego samorząd, w którym mieszkańcy swoje uwagi na temat przejezdności dróg mogą składać nie tylko telefonicznie pod numerem telefonu (46) 864 26 00, ale również drogą elektroniczną: e-mail gzgk@onet.eu.
Zwarci i gotowi
Na terenie pozostałych gmin naszego powiatu także nie odnotowano większych problemów związanych z ostatnim opadami śniegu. Jak co roku, urzędy gminne uruchomiły telefony awaryjne, pod którymi można zgłaszać uwagi co do jakości zimowego utrzymania dróg.
W gminie Brochów za ich przejezdność odpowiada Łukasz Kopka, a wszelkie uwagi można zgłaszać, dzwoniąc pod numer telefonu 22 725 70 03. Trochę inaczej radzą sobie ze śniegiem na terenie gminy Rybno, która została podzielona na trzy rejony. W pierwszym i trzecim odśnieżanie wykonuje Spółdzielnia Kółek Rolniczych, a koordynatorem jest Elżbieta Żyżyńska – tel. 694 456 361 oraz Łukasz  Żyżyński – tel. 606 855 379. Natomiast nad rejonem drugim pieczę sprawuje Referat Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Rybno. Tu zgłoszenia przyjmuje Jarosław Cieślak – tel. 505 454 998 i Dariusz Felczak – tel. 606 183 960.
Z kolei na terenie gminy Iłów pieczę nad drogami w okresie zimowym ma Przemysław Nowacki, sekretarz gminy Iłów, do którego wpływają meldunki z terenu całej gminy o przejezdności dróg gminnych (tel. 24 267 50 80). Zaś na terenie gmin Młodzieszyn i Kampinos „Akcję Zima” kontrolują wójtowie – Monika Ciurzyńska w Kampinosie – tel. 22 725 00 40 i Monika Pietrzyk w Młodzieszynie – tel. 46 864 17 50. Również w gminie Teresin uwagi o przejezdności gminnych dróg trzeba zgłaszać bezpośrednio do urzędu gminy: tel. 46 861 38 15, do 17.00.
Dodajmy, że wójtowie choć koordynują akcję zimowego utrzymania dróg, to tylko pełnią rolę kontrolną. W większości gmin, w drodze przetargu wybrano lokalne firmy lub osoby, które zajmują się odśnieżaniem.
 Nie było zaskoczenia
 Także mieszkańcy Sochaczewa nie musieli przedzierać się przez nieodśnieżone chodniki. Większość właścicieli posesji zdaje już sobie sprawę z ciążącego na nich obowiązku uprzątania śniegu i lodu zalegającego na chodnikach, i coraz lepiej się z niego wywiązuje. Podobnie jak miejskie służby – w tym przypadku Zakład Gospodarki Komunalnej – który ma za zadanie oczyścić parkowe alejki, główne chodniki oraz kilka wąskich ulic, gdzie nie wjedzie ciężki sprzęt Zakładu Komunikacji Miejskiej. Do obowiązku ZKM należy także walka z gołoledzią i odśnieżaniem ulic będących w zarządzie Urzędu Miejskiego. Na ten cel otrzymał on z kasy miasta 60 tysięcy złotych. Zakład dostał również zgodę na podpisanie umów z prywatnymi właścicielami siedmiu pługów i koparko-ładowarek, ale z ich usług skorzysta tylko wtedy, gdy wystąpią wyjątkowo silne opady. Dodajmy, że zakład ma do odśnieżenia niemal 300 miejskich ulic, parkingi, drogi dojazdowe do kotłowni oraz przystanki autobusowe.
Dlatego też zostały one podzielone na kategorie kolejności usuwania zalegającego na jezdni śniegu i lodu. W najwyższym znajduje się 19 ulic o łącznej długości prawie 12 km. To między innymi ulice: Warszawska, Wąska, Traugutta, Żeromskiego, Senatorska, Narutowicza, Hanki Sawickiej, Płocka, Olimpijska, Licealna, 1 Maja, Farna i Licealna. Na ich oczyszczenie z luźnego śniegu i błota pośniegowego ZKM ma od 4 do 6 godzin od ustania opadów. W następnej kolejności uprzątanych jest 147 ulic o długości 56 km. Natomiast na samym końcu, śnieg usuwany jest z 125 ulic o łącznej długości ponad 43 km.
Wszystkie problemy związane z odśnieżaniem miejskich ulic można zgłaszać pod całodobowy numer ZKM: 46 862 99 27. Należy także pamiętać o tym, że część ulic na terenie Sochaczewa podlega Mazowieckiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich i uwagi o ich stanie są przyjmowane pod numerem telefonu 22 755 59 46 w dni robocze od godziny 7.00 do 15.00 lub na telefon całodobowy: 602 465 802. Natomiast o zalegającym śniegu i lodzie na drogach powiatowych informujemy dyżurnego w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sochaczewie: tel. 46 862 25 68, z tym tylko, że numer jest czynny w dni powszednie od 7.00 do 15.00.
Myślenie nie boli
O obowiązkach związanych z opadami śniegu muszą także pamiętać kierowcy. Ci, aby uniknąć mandatu, powinni nie zapominać o odśnieżeniu samochodu i usunięcia lodu z szyb.
Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza naszą widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu z kolei utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami – wyjaśnia Paweł Rynkiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Sochaczewscy policjanci przypominają również kierowcom, że jazda w tym okresie wymaga właściwej techniki, skoncentrowania oraz zachowania ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną, a więc dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze. Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie, jest najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie.
– Na zmieniające się warunki nad drogach uczulamy również pieszych. Ci powinni zdawać sobie sprawę, że wkroczenie na jezdnię w takich warunkach tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny. Pamiętajmy, że kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku, dochodzi wówczas do tragicznych w skutkach zdarzeń – dodaje Paweł Rynkiewicz.
Bogumiła Nowak
Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz