Zapracowany jak poseł w sejmie

Minął ponad rok od ostatnich wyborów parlamentarnych. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak posłowie z naszego okręgu wyborczego wywiązywali się z nałożonych na nich obowiązków oraz jak w Sejmie reprezentowali swoich wyborców i próbowali rozwiązać ich problemy.
Przypomnijmy, że naszymi reprezentantami w gmachu przy Wiejskiej są: Anna Cicholska (PiS), Maciej Małecki (PiS), Waldemar Olejniczak (PiS), Marek Opioła (PiS), Maciej Wąsik (PiS), Robert Kołakowski (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), Marek Jakubiak (Kukiz’15), Elżbieta Gapińska (PO) i Marcin Kierwiński (PO).
 
Król wagarów
 
Zacznijmy od nieobecności. Jest ona w Sejmie surowo karana. Zgodnie z regulaminem, marszałek Sejmu obniża poselskie apanaże o 1/30 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Sejmu lub, gdy w danym dniu poseł nie wziął udziału w więcej niż 1/5 głosowań. A ponieważ poseł też człowiek, to zdarzają mu się nieobecności.
W minionym roku królem wagarów został Piotr Zgorzelski, który zaliczył 775 nieobecności, czyli wziął udział w 1805 z 2580 głosowań, co dało mu frekwencję w wysokości 69,96 procent. Na drugim miejscu plasował się Marek Jakubiak z 289 nieobecnościami, a trzecie przypadło Markowi Opiole – 278 opuszczonych głosowań.
Po przeciwnej stronie znalazła się Anna Cicholska, która uczestniczyła w 2569 głosowaniach na 2580 odbytych oraz Robert Kołakowski, który opuścił jedynie 13 głosowań. Trójkę prymusów uzupełnia Maciej Wąsik, który wziął udział w 2521 głosowaniach odbytych. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Elżbieta Gapińska – 2510 obecności, Maciej Małecki – 2500, Waldemar Olejniczak – 2337, oraz Marcin Kierwiński – 2443 głosowań.
Małecki liderem
Obecność w Sejmie posłowie starają się także wykorzystać do prezentowania swoich poglądów i spostrzeżeń podczas jego posiedzeń. Cieszy nas, że liderem w tej konkurencji okazał się Maciej Małecki. Kroniki sejmowe obecnej kadencji zanotowały już 46 jego wystąpień. Jest to bardzo dobry rezultat, jeżeli przypomnimy, że przez całą ubiegłą kadencję Sejmu poseł Małecki występował na mównicy tylko – 93 razy.
Poseł z Sochaczewa wyprzedza Marka Jakubiaka – 44 wystąpienia. Kolejnym na liście jest  Maciej Wąsik z 38 wypowiedziami. W jego przypadku trzeba jednak zaznaczyć, że miały one związek z pełnioną przez niego funkcją, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Taką samą liczbę wystąpień odnotowano w przypadku   Elżbiety Gapińskiej. Z kolei Anna Cicholska gościła na sejmowej mównicy 34 razy,  Piotr Zgorzelski – 22, Marcin Kierwiński – 15, Waldemar Olejniczak – 10, Marek Opioła – 6 wypowiedzi. Stawkę zamyka Robert Kołakowski z 4 wystąpieniami.
Sztuka pytania
Jednak życie posła nie polega tylko na siedzeniu w Sejmie i przyciskaniu guzików do głosowania, czy wchodzeniu na sejmową mównicę. Muszą oni zabiegać o swoich wyborców i w ich imieniu składać interpelacje. Do tego dochodzą oświadczenia i zapytania w istotnych w ich mniemaniu sprawach dla kraju. Z tym bywa różnie.
Niektórzy z parlamentarzystów wychodzą z założenia, że nie ma co pytać i składać interpelacji, bo to niczego nie zmieni, a rząd zrobi i tak swoje. Największymi zwolennikami tej teorii są: Robert Kołakowski, Waldemar Olejniczak  oraz Maciej Wąsik. Choć w przypadku tego ostatniego trudno się dziwić takiej postawie, ponieważ jest członkiem rządu i sam sobie musiałby zadawać pytania.
Ich przeciwieństwem jest Marek Opioła, który w ciągu roku złożył 71 interpelacji oraz 2 zapytania. Szkoda tylko, że nie dotyczyły one problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy naszego powiatu. Podobny brak zainteresowania okazali pozostali posłowie z naszego okręgu wyborczego, choć składali interpelacje: Marcin Kierwiński złożył ich – 16, Marek Jakubiak – 11, Elżbieta Gapińska – 8, Piotr Zgorzelski – 6 a Anna Cicholska – 5.
 
Sprawy lokalne
 
Na całe szczęście w tym gronie znalazł się Maciej Małecki, który w ciągu roku złożył 30 interpelacji, z czego  spora część odnosiła się do problemów zgłaszanych mu przez mieszkańców naszego powiatu. Dotyczyły one między innymi: likwidacji połączeń kolejowych w godzinach szczytu na linii Sochaczew – Warszawa, opóźnień w rozpoczęciu budowy nowego budynku Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, ochrony przeciwpowodziowej ze szczególnym uwzględnieniem powiatu sochaczewskiego, poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 50 na odcinku Kamion – Młodzieszyn, przeniesienia spraw mieszkańców gminy Iłów z Sądu Rejonowego w Płocku do Sądu Rejonowego w Sochaczewie, zwiększenia obsady sędziowskiej Sądu Rejonowego w Sochaczewie, czy niebezpiecznego usytuowania ekranów drogowych.
Dodajmy, że Maciej Małecki działa w komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii oraz energii i skarbu państwa. Poseł należy również do siedmiu zespołów parlamentarnych: siatkówki, Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, zbadania przyczyn katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 roku, na rzecz katolickiej nauki społecznej (wiceprzewodniczący), na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego oraz bierze udział w pracach Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Należy również do Polsko-Estońskiej i Polsko-Katarskiej Grupy Parlamentarnej.
Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz