Wydzierżawią budynek na cmentarzu komunalnym

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej trafi projekt uchwały dotyczący wyrażenia przez radnych zgody na wydzierżawienie, na czas nieokreślony, budynku administracyjnego na sochaczewskim cmentarzu komunalnym. Przypomnijmy, że w budynek, który ma ponad 1100 metrów kwadratowych powierzchni, jest praktycznie nieużytkowany.
Administracja cmentarza zajmuje tylko kilka pokoi. Natomiast pozostałe pomieszczenia stoją puste. Dzieje się tak od wielu lat, a dokładnie od zmiany przepisów, które zakazały jednostkom budżetowym, a taki statut ma Cmentarz Komunalny, prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku usług pogrzebowych. Co prawda miejski samorząd próbował ominąć te przepisy, ale w wyniku kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej działalność tę trzeba było przerwać. Od tego czasu budynek, który mógłby na siebie zarabiać, generuje koszty. Związane chociażby z jego ogrzewaniem. Co w przypadku cmentarza, który ma problemy finansowe wynikające z niewnoszenia opłat przez część opiekunów grobów, jest nie lada wyzwaniem. To z kolei przekłada się na stan techniczny budynku, który delikatnie mówiąc, nie jest najlepszy.
– Chciałbym od razu uspokoić wszystkich, których najbliżsi spoczywają na cmentarzu komunalnym, że ewentualne wydzierżawienie budynku administracyjnego nie oznacza, że miejski samorząd przestaje być zarządcą cmentarza. Nic takiego nie ma i nie będzie miało miejsca – powiedział nam Paweł Krasucki, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej. Przypomnijmy, że w wyniku tegorocznej decyzji miejskich radnych, Cmentarz Komunalny wszedł w struktury ZGK. I to właśnie Zakład jest obecnie zarządcą nekropolii.
Jak wyjaśnia dyrektor, wydzierżawienie budynku nie będzie miało także wpływu na dostępność do kaplicy, a w szczególności na odprawiane tam niedzielne msze. Tu nic się nie zmieni. Tym bardziej, że dostępność do kaplicy zagwarantowano w przyjętym w styczniu przez radnych regulaminie cmentarza. Określając przy tym także wysokość opłat za wynajęcie kaplicy na uroczystości pogrzebowe. Tych stawek dzierżawca także nie będzie mógł zmienić.
Podobnie będzie z funkcjonującą w budynku chłodnią. Ta także ma być wynajmowana przez dzierżawcę wszystkim zainteresowanym firmom pogrzebowym na przyjętych przez radnych zasadach. A to oznacza, że nowy zarządca budynku nie będzie mógł podnosić stawek określonych przez radnych. Jeżeli będzie chciał tak zrobić, to będzie musiał wybudować sobie nową chłodnię. Ale to, ze względu na koszty wydaje się mało realne. Tym bardziej, że dzierżawca będzie musiał utrzymać budynek w dobrym stanie technicznym, czyli dokonać jego remontu.
– Chciałbym także zaznaczyć, że wydzierżawienie budynku, w którym mieści się do tej pory administracja cmentarza, nie oznacza, że spraw związanych z pochówkiem nie będzie gdzie załatwić. Rozważamy kilka opcji. Jedną z nich jest dobudowanie do istniejącego przy wejściu na cmentarz budynku pawilonu administracyjnego, w którym można będzie dokonać wszystkich czynności związanych z pochówkiem – wyjaśnia Paweł Krasucki.
Co prawda dyrektor o tym nie mówi, ale wynajęcie obiektu pozwoli Zakładowi nie tylko na obniżenie kosztów utrzymania cmentarza. Dzięki dzierżawie ZGK uzyska dodatkowe środki, które będzie mógł przeznaczyć na tak potrzebne inwestycje na nekropolii. A do tych należy chociażby utwardzenie alejek pomiędzy grobami, o co od lat postulują osoby odwiedzające cmentarz. Tylko na tę inwestycje potrzeba kilkaset tysięcy złotych.
Dodajmy, że firma, która wygra przetarg, będzie mogła prowadzić w budynku jedynie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pogrzebowych. Nie ma mowy o otwarciu tam np. marketu.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz