Strona główna Kultura W hołdzie w roku Brata Alberta

W hołdzie w roku Brata Alberta

895
0
PODZIEL SIĘ

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w piątek, 10 marca wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina ze spektaklem przygotowanym na motywach dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

To powtórzenie spektaklu sprzed roku. Jednak tegoroczne przedstawienie ma związek z tym, że rok 2017 został ogłoszony przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Adama Chmielowskiego, znanego jako św. Albert.
Był on powstańcem styczniowym, artystą malarzem (przyjacielem znanych artystów m.in. Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza) oraz zakonnikiem franciszkańskim, który stał się założycielem nowego zakonu nazwanego od jego imienia albertynami. Albert Chmielowski znany był z wielkiego poświęcenia dla biednych i bezdomnych. Tym bardziej było to trudne, gdyż ciężko ranny w powstaniu stracił nogę i do końca życia poruszał się na protezie.
Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych prac należą m.in. „Po pojedynku”, „Dziewczynka z pieskiem”, „Cmentarz”, „Dama z listem”, „Powstaniec na koniu”, „Wizja św. Małgorzaty”, „Zachód słońca”, „Amazonka”. Od 12 listopada 1989 roku Brat Albert jest świętym kościoła.
Tę drogę do świętości Brata Alberta, wahania, przemyślenia i jego niełatwe losy pokazali z pasją i wyczuciem licealiści, akcentując motywy bezdomności, wykluczenia i samotności człowieka. Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia była Justyna Kwiatkowska-Kornatko, nauczycielka z Zespołu Szkół im. Fryderyka Chopina. Aktorom towarzyszył chór oraz zespół muzyczny NO RULES, w składzie – Dagmara Bukowska, Katarzyna Fornalska, Łukasz Rogowiecki, Magda Rybicka i Irek Wasilewski. W główne role wcielili się – Wiktor Przyłucki (narrator), Mikołaj Martinek (Brat Albert) oraz Wiktor Potakiewicz (Jezus). Oprawę taneczną zapewniła Grupa Tańca „Abstrakt”. Natomiast w role bezdomnych, młodych gniewnych, niepełnosprawnych, a także partie chóralne wykonali uczniowie.
Spektakl w MBP to część obchodów organizowanych z okazji roku świętego Brata Alberta. W ramach obchodów planowana jest też wystawa prezentująca jego dorobek artystyczny Chmielowskiego. Artysta ten jest mało znany w naszym kraju z racji tego, że po zostaniu zakonnikiem zarzucił artystyczną działalność. Ostatnie 36 lat życia poświęcił wyłącznie służbie najuboższym.

BN
Fot. MBP Sochaczew