Strona główna Sochaczew miasto Uczniowie o niezłomnych

Uczniowie o niezłomnych

906
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz piąty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum zostali zaproszeni do udziału w konkursie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Jego finał odbył się w poniedziałek 7 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Zwycięzcą okazała się Zuzanna Zajączkowska, uczennica klasy IIB LO w sochaczewskiej „Osiemdziesiątce”.
W finale uczestniczyło 56 uczniów z 14 placówek oświatowych z terenu powiatu sochaczewskiego. W pierwszej części pisali test składający się z 30 pytań. Najlepsza szóstka zakwalifikowała się do etapu ustnego, po którym wybrano laureatów tegorocznej edycji konkursu.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Maciej Małecki – sekretarz stanu w kancelarii Rady Ministrów, współorganizatorami: Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Piotr Osiecki – burmistrz miasta Sochaczew oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa „Zamek”, a także zasiadający w komisji jury Jacek Polańczyk – dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
– Zawsze powtarzam, że należy czynić wszelkie działania, by przywrócić pamięć i prawdę o młodych ludziach, którzy najpierw walczyli z Niemcami, a po zajęciu Polski przez komunistów znów stanęli w obronie naszej Ojczyzny. Zapłacili za to ogromną cenę, nie możemy o nich zapomnieć. To pasjonująca część naszych dziejów – mówił minister Maciej Małecki podczas konkursu.
Specjalną, unikatową monetę wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przekazała jako jedną z nagród starosta Jolanta Gonta.
Laureatami piątej edycji konkursu zostali – I nagroda – Zuzanna Zajączkowska (ZS CKP Sochaczew), II nagroda – Aleksandra Dadun (Gimn. Lasocin), III nagroda – Anna Mierzwińska (Gimn. nr 3 Sochaczew), wyróżnienia: Barbara Stępniak (ZS im. Iwaszkiewicza), Wiktoria Wrublewicz (Gimn. Teresin), Konrad Pieńkowski (ZSR CKU Sochaczew).

Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie