Strona główna Wyszogród Szykują się zmiany

Szykują się zmiany

973
0
PODZIEL SIĘ

Ponad pięć godzin trwała sesja Rady Gminy i Miasta Wyszogród, która odbyła się w piątek, 24 lutego. Przedstawiono podsumowania za ubiegły rok w najważniejszych działach, takich jak wodociągi i kanalizacja, bezpieczeństwo oraz zagadnienia związane z aktywnym poszukiwaniem pracy.

W pierwszej części sesji radni i sołtysi wysłuchali informacji na temat gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta i gminy Wyszogród w 2016 roku. Przedstawił je Krzysztof Cybulski, prezes Remondis Aqua Wyszogród. Ubiegły rok był szczególnie trudny, gdyż pojawił się wtedy problem przykrej woni w niektórych częściach miasta.
Sytuacja została przez firmę Remondis Auqa opanowana dzięki szeregowi inwestycji, jakie zostały zrealizowane. Sieć wodno-kanalizacyjna na terenie miasta nie należy do najnowszych i wymaga stałej modernizacji. Ta zaś odbywa się sukcesywnie i etapowo. Działania Remondisu zostały pozytywnie ocenione przez radnych.
– Szczególnie ważnym dla mieszkańców jest to, że Remondis Auqa zmniejszyła straty wody w ciągu roku, z 40 do 20 procent. To bardzo dla nas mieszkańców ważne – stwierdza Józef Boszko, przewodniczący rady Gminy i Miasta Wyszogród.
– Dodatkowo w ubiegłym roku, jak poinformował nas prezes Cybulski, wymienionych zostało 680 wodomierzy. Drugie tyle obiecano nam wymienić w bieżącym roku, co też wpłynie na oszczędności – mówi Anna Kossakowska, sekretarz Gminy i Miasta Wyszogród.
Kolejnym zaproszonym na sesję gościem była Małgorzata Bombalicka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku.
– Wspomniałam, ile środków wydatkowane zostało na wspieranie działań przy tworzeniu nowych miejsc pracy w 2016 roku, i ile osób przy aktywnym wsparciu przedsiębiorców i pracodawców znalazło pracę. Przedstawiłam też różne formy aktywizacji, oraz z jakich środków korzystać w bieżącym roku – mówi dyrektor Bombalicka.
– Bardzo pozytywnie ocenione zostały działania w zakresie bezpieczeństwa na terenie gminy i miasta Wyszogród. Część osób zwróciła uwagę, że sporo patroli kursuje po mieście, i jest tego efekt. Nie ma skarg na osoby rozprowadzające środki odurzające – dodaje Józef Boszko.
Aspirant Józef Celmer, kierownik posterunku policji w Wyszogrodzie, wskazał na utrzymującą się wysoką ilość wypadków drogowych. Jednocześnie pozytywnym sygnałem minionego 2016 roku jest zwiększona wykrywalność w zakresie przestępstw przeciwko mieniu, czyli w kradzieżach i włamaniach.
W drugiej części sesji radni dokonali korekty w bieżącym budżecie oraz przyjęli uchwałę dotyczącą dostosowania sieć szkół do nowej reformy oświaty.
– Zgodnie z decyzją radnych gimnazjum funkcjonować ma do roku 2019. Na rok 2017 i 2018 nauczyciele z gimnazjum mają zapewnioną pracę i zabezpieczone godziny do pełnego etatu w naszych szkołach podstawowych. Budynek gimnazjum po jego wygaszeniu przejęty zostanie przez szkołę podstawową – mówi Anna Kossakowska.
Na terenie gminy są trzy szkoły podstawowe: w Wyszogrodzie, Rębowie i Kobylnikach.
Ostatnią uchwałą było unieważnienie uchwały o przetargu na lokal mieszkalny w Grodkowie. Powodem tego było fakt, że nie udało się tego lokalu sprzedać w dwóch przetargach. Mieszkanie zostało oddane władzom Wyszogrodu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Decyzją radnych lokal ten stanie się komunalnym, a komisja mieszkaniowa ustali, komu z potrzebujących go przyznać.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodtapia gminę
Następny artykułPiec jak nowy