Strona główna Wyszogród Szkolna wyprawa do Londynu

Szkolna wyprawa do Londynu

981
0
PODZIEL SIĘ
Po raz pierwszy uczniowie z Zespołu Szkół im Jana Śniadeczkiego oraz Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy na Bzurą w Wyszogrodzie pojechali wspólnie z uczniami ze szkoły w Lubartowie na wycieczkę do Londynu. Co prawda dyrektorzy szkół mieli wiele obaw, czy uda się zapanować nad nastolatkami, ale wszystko przebiegło bez zakłóceń. Młodzież zachowała się odpowiedzialnie.
Podróż nie była łatwa i dość męcząca, ale pełna wrażeń. To ponad doba dojazdu autokarem w jedną stronę. Potem tempo zwiedzania dosyć szybkie. Jednak uczniowie są zachwyceni tą wyprawą. Natomiast opiekunowie zadowoleni, gdyż nie było z nimi żadnych problemów. Grupa wycieczkowa była zdyscyplinowana i dobrze się zachowywała – mówi Joanna Misiakowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.
Koordynatorem wyjazdu była Ilona Krawczyk-Noureldeen, a wspierającymi ją opiekunami Bożena Pielacińska i Małgorzata Nowak. Wycieczka, a raczej nietypowe warsztaty językowe, odbyły się dzięki współpracy z Biurem Turystyki Młodzieżowej ATAS z Warszawy, która umożliwiło uczniom różne rabaty. Wycieczka była finansowana w całości przez rodziców młodych amatorów języka angielskiego. Jednak, jak zaznacza dyrektor szkoły, wyjazd był atrakcyjny i dużo tańszy od standardowej wycieczki. Celem wyprawy było nie tylko poznanie południowej Anglii wraz z Londynem, ale także możliwość podszkolenia w praktyce języka angielskiego. Młodzież przez cały czas pobytu była zakwaterowana u rodzin brytyjskich.
To dało im możliwość nie tylko rozmowy z gospodarzami, ale też poznania przeciętnego życia rodzinnego Anglików. Gospodarze chwalili wysoką kulturę uczniów i dobre zachowanie – dodaje Joanna Misiakowska.
Podróż przebiegała przez Niemcy, Belgię, Francję a następnie tradycyjna podróż promem z Calais do Dover. Trasa warsztatów językowych obejmowała najważniejsze i najciekawsze turystycznie miejsca i uzupełniona była ćwiczeniami językowymi, które przygotowane zostały w formie zabaw, quizów i zagadek.
Przewodnikiem wyprawy Krzysztof Owczarek, który przygotował całą trasę zwiedzania. Znalazły się na niej najważniejsze zabytki, ulice i atrakcje Londynu. Młodzież zwiedziła m.in. Muzeum Historii Naturalnej, British Museum, Tower, Hyde Park, Muzeum Morskie w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne, Westminster Abbey, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, Big Ben i Kościół Świętej Małgorzaty, a także Piccadilly Circus.
Atrakcją było korzystanie, jak wspominają uczniowie, z komunikacji miejskiej, która przejeżdża przez znane dzielnice m.in. Covent Garden czy Oxford Street, ciągnącą się 2,4 kilometra. Ostatnim punktem podróży była przejażdżka London Eye, rejs po Tamizie oraz przejażdżka Emirates Air Line, kolejką linową łączącą oba brzegi Tamizy we wschodnim Londynie.
Był to okres przedświąteczny, więc wielką atrakcją dla młodzieży były zakupy w słynnych domach handlowych Harrods i Selfridges, gdzie wydali swe oszczędności – dodaje dyrektor Misiakowska – W tym roku planujemy zrealizować kolejne, podobne warsztaty. Dają one bardzo wiele młodzieży pod względem wiedzy i mobilizują młodzież do oszczędzania pieniędzy na takie wyprawy przez cały rok.
Bogumiła Nowak
Fot. ZS Wyszogród