Świat geometrii w nowej Galerii

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ruszyła w sobotę, 18 lutego Galeria Most. Jako pierwsza w tym miejscu prezentowana jest wystawa profesora Marka Dzienkiewicza, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na wydziale zarządzania kulturą wizualną. Prace zachwycają kolorem i dynamiką.
Profesor Marek Dzienkiewicz jest uczniem profesorów: Tadeusza Dominika oraz Zbigniewa Gostomskiego. Jako artysta malarz tworzy ponad 40 lat. Przez ten czas wykonał 19 różnorodnych serii prac. Prace profesora to niezwykle barwne abstrakcje oparte o geometrię i rytmiczne podziały płaszczyzn. Przez pierwszy okres swej twórczości zajmował się gobelinami. Dopiero w 1977 roku na warszawskim, pokoleniowym pokazie młodych „CDN” zaprezentował swój pierwszy obiekt modułowo-przestrzenny. Przez następne lata powstawały kolejne serie tych podobnych obiektów – rzeźby, przeploty, reliefy, wykonane z najrozmaitszych surowców – ze sklejki, korka, pasków parcianych, a wszystko łączone z malarstwem. W ten sposób przetwarzana była otaczająca artystę natura i przyroda, w której przedstawia malarsko różne kombinacje figur, ilustrując otaczający go świat poprzez geometrię i struktury. Takie właśnie malarskie wizje można obejrzeć w nowo otwartej Galerii na prezentowanej wystawie.
Od trzech ostatnich lat w malarstwie Dzienkiewicza dominują rosnące i malejące spirale i obrazy przypominają jakby preparaty biologiczne czy obraz kosmosu. Są starannie i precyzyjnie wykonane i w jasnych, czystych barwach. Przez co przyciągają uwagę zwłaszcza młodszych odbiorców, gdyż przypominają dzieciom nieco świat klocków Lego.
Na premierowym wernisażu publiczności najbardziej spodobał się obraz „Muszla”, pełen światła przenikającego przez barwy obrazu.
Dzieła warszawskiego artysty można podziwiać do 18 marca, codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 16.00. Kuratorem wystawy jest Marcin Hugo-Bader, który w galerii w Muzeum, w bieżącym roku przygotuje jeszcze siedem wybranych prezentacji artystów malarzy z całej Polski.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz