Strona główna Iłów RUSZAJĄ WIOSENNE INWESTYCJE

RUSZAJĄ WIOSENNE INWESTYCJE

894
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Iłów wraz z nastaniem wiosny mają ruszyć kolejne inwestycje drogowe. Realizowane są one, jak zapewnia Przemysław Nowacki – sekretarz Urzędu Gminy Iłów, zgodnie z przyjętym harmonogramem prac. Poza priorytetem, jakim są inwestycje drogowe, gmina przygotowuje się do innych inwestycji, m.in. do budowy hali sportowej w Brzozowie Starym.

– Przygotowujemy wniosek do Ministerstwa Sportu na wybudowanie tej hali. To jedno z najważniejszych zadań, jakie planujemy w najbliższym czasie. Pełną parą trwają też przygotowania w temacie wodociągowania gminy, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dotyczy to budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w takich miejscowościach, jak Arciechów, Łady, Arciechówek, Obory i Bieniew. Mieszkańcy tych sołectw nie mogą się już doczekać, gdyż wykonanie sieci obiecywane jest im od wielu lat. Wstępnie są już przygotowane wszystkie dokumenty i kosztorys przedsięwzięcia. W tej chwili staramy się o dofinansowanie na wykonanie tej sieci, gdyż dysponując jedynie budżetem gminy nie damy rady wykonać tej sieci. Wszystko jest na dobrej drodze, gdyż tego typu inwestycje są promowane obecnie z dotacji na rozwój infrastruktury – mówi Przemysław Nowacki.

Naprawy po zimie

Obecnie jednak najwięcej prac czeka w gminie po zimie. Część dróg, zwłaszcza powiatowych, w wielu miejscach się posypało. Na części gminnych dróg też nie jest najlepiej. Jak zaznacza Nowacki, duże skoki temperatur, przymarzająca woda rozsadziła część nawierzchni. Sytuacja jest bardzo trudna, gdyż są miejsca całkowicie nieprzejezdne.
– Musimy podjąć szybkie działania i poprawić sytuację. Na gminnych drogach trzeba z naszego budżetu wygospodarować środki na naprawy. Z kolei jednak w przypadku dróg powiatowych jest to trudniejsze, gdyż musimy dogadać się z powiatem, by wspólnie wykonać te remonty. W wielu miejscach konieczne jest wykonanie zupełnie nowych asfaltowych nakładek. A w niektórych przypadkach wzmocnienie poboczy – dodaje sekretarz gminy.
Najgorsze drogi w gminie są na odcinkach: Iłów – Suchodół, Iłów – Załuski, Brzozów – Ostrowce, Iłów – Giżyce. I te odcinki muszą, zdaniem Nowackiego, jak najszybciej być naprawione.
Z kolei w najlepszym stanie są wykonane niedawno, gdyż w 2016 roku, drogi na trasie Brzozów – Iłów oraz Iłów Młodzieszyn. Co prawda w tym drugim przypadku został do dokończenia niewielki odcinek, ale generalnie droga jest w bardzo dobrym stanie.

Drogowy priorytet

– Przygotowujemy się także, zgodnie z harmonogramem, do nowych inwestycji drogowych. W gminie trwają prace nad planami i konkretnymi inwestycjami drogowymi. Być może uda się je zrealizować jeszcze w tym roku, ale na razie nie chcę ujawniać, o jakich drogach myślimy. Oczywiście staramy się o środki z różnych programów pomocowych, gdyż sami nie damy rady realizować wszystkich inwestycji drogowych. Drogi w gminie są jednak najważniejsze. Bez dobrej infrastruktury drogowej trudno myśleć o rozwoju innych przedsięwzięć w gminie. Ludzie muszą mieć dobry dojazd. I oczywiście wodociągi, o czym wcześniej wspomniałem – stwierdza Przemysław Nowacki.
Sekretarz gminy zapowiada, że jak tylko zatwierdzone zostaną projekty wykonawcze i uda się uzyskać jakieś dofinansowanie, a wnioski są składane na wszystkie możliwe działania, to poinformuje o tym mieszkańców. Jak zaznacza, remont trwa zdecydowanie szybciej niż opracowywanie planów i starania o unijne czy rządowe dotacje.

Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

Fot. Kolejne iłowskie drogi po zimowej aurze czekają na naprawę