Strona główna Sochaczew miasto Ruszają pierwsze remonty ulic w Sochaczewie

Ruszają pierwsze remonty ulic w Sochaczewie

772
0
PODZIEL SIĘ

Sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że Urząd Miejski postanowił rozpocząć wcześniej tegoroczną edycję akcji „Drogi zamiast błota”. Na pierwszy ogień poszły cztery ulice na Malesinie: Akacjowa, Olchowa, Lipowa i Sosnowa. To właśnie one jako pierwsze zostaną w tym roku utwardzone przez firmę Prima, która podobnie jak i w ubiegłym roku, zajmie się remontami ulic na terenie Sochaczewa.
Które, z pozostałych miejskich ulic doczekają się w tym roku poprawy nawierzchni, w tym nakładki asfaltowej, dowiem się w połowie marca, a najpóźniej na początku kwietnia, kiedy to zakończy się inspekcja dróg na terenie Sochaczewa. To właśnie po niej zostanie sporządzona ostateczna lista dróg przeznaczonych do tegorocznych remontów. A na te w tegorocznym budżecie miasta radni przeznaczyli 2 482 000 złotych.
Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, wiadomo, że część tej kwoty zostanie wydatkowana na remonty ulic w rejonie Smolnej i Wyszogrodzkiej. Tu w planach jest m.in. ułożenie nowej nakładki asfaltowej na ulicy Powstańców Warszawy.
Wiadomo już także jaka firma na zlecenie miasta dokona przebudowy ulic: Maczka, Kawalerzystów, Roweckiego i Andersa. Ogłoszony w tej sprawie przetarg wygrał sochaczewski Hydro-Instal, oferując 678 960 zł. Modernizacja tych czterech ulic nie doszłaby do skutku, gdyby nie decyzja wojewody mazowieckiego, który odrzucił wniosek miejskiego samorządu dotyczący przebudowy ulicy Płockiej oraz jej skrzyżowania z Łowicką. To spowodowało, że w budżecie miasta zostało 1,5 miliona złotych. I właśnie ta kwota została rozdzielona, na prośbę burmistrza, przez radnych na dodatkowe inwestycje drogowe. Z czego na remont Maczka, Kawalerzystów, Roweckiego i Andersa przeznaczono 760 000 złotych. Dodajmy, że pierwotnie w budżecie na 2017 rok zabezpieczono kwotę 150 tys. zł na wykonanie kanalizacji deszczowej ulic Maczka i Kawalerzystów. Natomiast o remoncie Roweckiego i Andersa, w tym o ułożeniu nakładki asfaltowej nie było nawet mowy. Dodajmy, że także na tych ulicach pojawi się deszczówka.
Ale na tym nie koniec. Zmiany czekają także mieszkańców posesji położonych przy ulicy Tęczowej i Malinowej na osiedlu Karwowo. Także te ulice dzięki środkom zaoszczędzonym na Płockiej zostaną przebudowane. Inwestycja zostanie wykonana przez konsorcjum sochaczewskich firm Prand-Bud i Santinex. To właśnie one wygrały przetarg na modernizację tych ulic, oferując kwotę 360 543 zł. Tu także początkowo planowano wybudowanie jedynie kanalizacji deszczowej. Jednak Urząd Miejski doszedł do wniosku, że budowa samej deszczówki bez utwardzenia nawierzchni ulic asfaltem, mija się z celem. Wybudowana deszczówka bardzo szybko zostałaby zapchana przez spływający do niej piach. Stąd decyzja, aby przy okazji budowy burzowca ułożyć także nawierzchnię bitumiczną na obydwu ulicach.
Z kolei w wakacje powinna rozpocząć się przebudowa ulic Małej i Gagarina, na co radni przeznaczyli 200 tysięcy złotych. Do tego czasu ma być gotowy projekt odwodnienia obydwu ulic, które jest obecnie sporządzany przez firmę Usługi Projektowe Hanna Szustecka z Sochaczewa, za co miasto zapłaci 6150 zł. W ulicach Małej i Gagarina ma powstać kanalizacja deszczowa o długości około 280 metrów, ponieważ bez niej o utwardzeniu nie byłoby mowy. Obie ulice leżą w zagłębieniu, co powoduje, że podczas opadów oraz roztopów przemieniają się w nieprzejezdne bagno.
Przy okazji dodajmy, że miejski samorząd dołoży się także do tegorocznych remontów ulic, których zarządcami są Starostwo Powiatowe oraz Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. W przypadku starostwa jest to ponad milion złotych, na mającą się rozpocząć już wkrótce przebudowę ulicy Trojanowskiej na odcinku od Al. 600-lecia do skrzyżowania z Łąkową. Natomiast wspólną inwestycją miasta i MZDW będzie planowana na ten rok przebudowa ulicy Chodakowskiej. Przy okazji dodajmy, że już wkrótce MZDW przystąpi do remontu fragmentu ulicy 15 Sierpnia na odcinku od szkoły w Kozłowie do skrzyżowaniem z Inżynierską, Kościńskiego i Boryszewską. Natomiast w przyszłym roku po zakończeniu budowy nowej przeprawy na Pisi przewidziana jest przebudowa 15 Sierpnia od mostu do skrzyżowania z Traugutta.
Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolowanie na szczury
Następny artykułStarszą wraki na ulicach