Strona główna Młodzieszyn Rośnie kolejka po świadczenia

Rośnie kolejka po świadczenia

879
0
PODZIEL SIĘ

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Młodzieszynie sukcesywnie przybywa osób korzystających ze świadczeń. Szczególnie widoczne jest to w tym roku, kiedy nastąpił znaczny przyrost osób korzystających z Programu Rodzina 500 +. Jednak nie wynika to z faktu pojawienia się nowonarodzonych obywateli. Powodem przyrostu jest pogorszenie się sytuacji materialnej rodzin, w których część osób straciła zatrudnienie.

– Dużo ludzi przychodzi do nas teraz i pyta się, jakie są kryteria i możliwości skorzystania z Programu, jakie potrzebne dokumenty, i w jakiej sytuacji można otrzymać to świadczenie. Nie wszyscy śledzą obowiązujące w danej chwili przepisy, a my udzielamy informacji na bieżąco – mówi Mariola Winnicka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Młodzieszynie.
Jak dodaje, sporo osób przychodzi do GOPS ze świadectwami pracy. To ci, którzy w ostatnim czasie stracili pracę lub pogorszyły im się warunki płacowe. Jak na razie w gminie Młodzieszyn nie widać zbyt wielkiego boomu związanego z przyrostem naturalnym. Od grudnia do końca lutego było jedynie 11 wniosków ze zgłoszonymi noworodkami, i to w większości w rodzinach z jednym lub dwójką dzieci, o stabilnej sytuacji finansowej.
W gminie Młodzieszyn nie ma też, jak na razie, świadczeń dla osób pracujących poza Polską. Jeszcze w ubiegłym roku była zgłoszona i zatwierdzona do wypłaty jedna osoba, ale już powróciła do Polski. Czy będą takie zagraniczne zgłoszenia w bieżącym roku? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.
Obecnie w Młodzieszynie ze świadczeń Programu 500+ korzysta ponad 700 osób. Z tego tytułu wydawanych jest miesięcznie około 360 tysięcy złotych na świadczenia.
– Nie są to dane stałe, gdyż stale się zmieniają. Niektórym osobom kończą się świadczenia z powodu osiągnięcia 18 roku życia starszego dziecka. Tak jest w przypadku rodzin z dwójką dzieci, gdy wypada taka osoba z programu, a drugie dziecko z automatu staje się pierwszym, i często już kryteria finansowe nie pozwalają na skorzystanie z Programu. Jednocześnie w ostatnich tygodniach nieznacznie przybyło osób w trudnej sytuacji materialnej, gdzie na pierwsze dziecko wnioskowano o świadczenie z 500 + – stwierdza Mariola Winnicka.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

Podpis. Przed GOPS w Młodzieszynie wielkich tłumów nie ma, choć stopniowo przybywa korzystających z różnych świadczeń, najliczniej z Programu Rodzina 500+