Strona główna Młodzieszyn RADYKALNA, ALE POZYTYWNA ZMIANA

RADYKALNA, ALE POZYTYWNA ZMIANA

946
0
PODZIEL SIĘ

Konrad Jakubowski dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie został ponad rok temu. Gdy obejmował stanowisko, placówka nie cieszyła się dobrą opinią. Dziś, uśmiechniętych pensjonariuszy nie brakuje, a DPS odzyskał swój utracony blask.

Na początek spróbujmy krótko podsumować miniony rok, przypuszczam, że było trudno?
Uważam, że nie był to ciężki rok, ale na pewno bardzo pracowity. Gdy objąłem stanowisko dyrektora Domu Pomocy Społecznej, zastałem ten ośrodek w dość słabej formie. Występowały braki w ilości mieszkańców, dom jak wiadomo, nie cieszył się dobrą opinią, a nawet złą. Przyznam, że ludzie nie chcieli tu zamieszkiwać, bali się, co było następstwem wydarzeń, które miały miejsce w 2014 roku, o czym zresztą informowały dość szeroko media, również ogólnopolskie. Jednym zdaniem mówiąc, wizerunek DPS został bardzo mocno nadszarpnięty. Należało zatem radykalnie go odbudować. To było moje główne zadanie jako nowego dyrektora placówki. Ponadto bardzo zależało mi na pełnej integracji personelu i mieszkańców. Tak, by wszyscy doskonale siebie nawzajem rozumieli, by wiedzieli, po co i dla kogo pracują i aby każdy był przekonany, że w każdej chwili mogą liczyć na pomoc.

Patrząc na obecną sytuację w DPS, raczej się udało?
Moim zdaniem tak. W tej chwili sytuacja wygląda w ten sposób, że jest kolejka osób, które chcą u nas zamieszkać. Ja się bardzo z tego cieszę. Wcześniej, tak jak mówiłem brakowało chętnych, stąd ośrodek po prostu nie bilansował się, czego następstwem były spore problemy finansowe placówki. Teraz jest dużo lepiej, mamy pełen stan osobowy, jeśli chodzi o ilość naszych mieszkańców. Zainteresowanie jest naprawdę duże. Stale odbieramy telefony z zapytaniami o możliwość zamieszkania w naszym Domu Pomocy Społecznej. Żeby nie być gołosłownym, serdecznie zapraszam w progi naszego ośrodka wszystkich chętnych. Można przyjechać, porozmawiać z personelem, z mieszkańcami, zobaczyć nasze zaplecze i przekonać się, jak funkcjonuje DPS.
Osoby, które do nas trafiają, to osoby głównie starsze, często nie posiadają rodziny. Są też osoby takie, które mają rodziny, ale ona nie jest w stanie się nimi zaopiekować. Ci ludzie są coraz słabsi, a stan ich zdrowia wymaga nieustannej troski i pomocy. U nas pensjonariusze dostają opiekę całodobową, a to dla nich bardzo ważne.

Również opiekę medyczną?
Oczywiście, to istotny aspekt pomocy. Zatrudniamy siedem pielęgniarek, które pełnią dyżury każdego dnia. To przynosi takie efekty, że praktycznie każde zasłabnięcie, każdy problem zdrowotny są natychmiast wychwytywane i udzielana jest fachowa pomoc. Szczerze przyznam, że w wielu przypadkach ta pierwsza pomoc uratowała życie. Są u nas mieszkańcy, którzy w ciągu ostatniego roku mieli kilkakrotnie dość poważne zachwiania, utraty przytomności, w których bezzwłoczna reakcja o każdej potrze dnia i nocy doprowadziła, że ci ludzie wciąż żyją i są z nami. Uważam, że dzięki temu, że mieszkańcy wiedzą, że mogą liczyć na szybką reakcję, czują się u nas pewnie i komfortowo. Dodam, że mamy też kilku lekarzy współpracujących z nami, są to lekarze niemal wszystkich specjalności. Ponadto, w przypadkach wymagających większej pomocy wykorzystujemy posiadane dwa samochody, którymi wozimy chorych do specjalistycznych klinik, bez potrzeby ingerencji rodziny. Często na przykład udajemy się do Warszawy, bo mamy też osoby ze schorzeniami onkologicznymi.

Wiem, iż dbacie Państwo nie tylko o zdrowie fizyczne swoich mieszkańców, ale też staracie się dostarczać im rozrywki, bo przecież ważne jest też samopoczucie psychiczne człowieka.
Nie ulega wątpliwości, że aby być zdrowym, to należy znajdować się w zdrowym środowisku. Trzeba mieć jakieś zainteresowania i możliwości ich realizacji. Nie można przecież stale siedzieć w jednym miejscu, patrzeć na sąsiada, że jest bardzo schorowany. Dlatego dbamy o to, żeby pensjonariusze świetnie się czuli i nie nudzili się. Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie jest pięknie położony, ale jednak oddalony chociażby od Sochaczewa. Stąd organizujemy dużo różnych imprez i wycieczek do okolicznych muzeów, odwiedzamy skanseny i miejsca, gdzie coś dzieje się interesującego. Aktywnie uczestniczymy w różnego rodzaju festynach i piknikach, jakie odbywają się na terenie powiatu sochaczewskiego. Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi. Niejednokrotnie przybywają też do nas uczniowie szkół, którzy prezentują fantastyczne programy artystyczne. Czasem urządzamy potańcówki, turnieje i konkursy. Dzieje się wiele, a nasi mieszkańcy tym żyją, rozmawiają o tym, planują, a potem wymieniają mnóstwo wrażeń i czekają na kolejne atrakcje. To jest bardzo istotne, że w ten sposób nie czują się wyłączeni z życia, uczestniczą w nim, co ma znaczący wpływ na ich zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Reasumując, chcę nadmienić iż w ciągu ostatniego roku Dom Pomocy Społecznej zorganizował ponad 90 imprez wycieczek i przedsięwzięć, w których nasi mieszkańcy wspólnie spędzali swój czas wolny.

Poza okolicznościowymi wydarzeniami, pensjonariusze mogą liczyć też na codzienne praktyczne zajęcia?
Staramy się bardzo dbać także o realizację działań terapii zajęciowej. Dla każdego, kto chce, znajdujemy rodzaj zajęć, które mu odpowiadają, które go pochłaniają i rozwijają talenty. Można przyjść posłuchać muzyki, porozmawiać i powymieniać poglądy. Zwolennicy gier rywalizują w szachy i warcaby. Niektórzy uczęszczają na zajęcia czytelnicze, a jeszcze inni na warsztaty rękodzieła, na przykład tkackiego. Potem takie właśnie wspaniałe wyroby możecie Państwo kupić na kiermaszach i festynach. Za każdym razem cieszą się popularnością. Ponadto w ostatnim czasie nasunął mi się też taki pomysł, by przy wykorzystaniu pieca stworzyć zajęcia z ceramiki, ale z tym poczekamy przynajmniej do wiosny, jak zrobi się już ciepło.

Podobno na wysokim poziomie funkcjonuje też Wasza fizjoterapia?
Przyznam, że takich terapeutów zajęciowych, jacy są u nas, to życzę każdej tego typu placówce czy szpitalom. Niektórzy są naprawdę bardzo wysokiej klasy. Podam taki przykład, otóż większość osób, które przyjechały do nas na wózkach, były po udarach, w tej chwili chodzą już samodzielnie lub przy chodzikach. Serce mi rośnie, jak widzę, że jeden z takich mieszkańców chodzi na bieżni sportowej, robiąc dystans po kilka kilometrów, a jeden z panów nawet po kilkanaście. Aż trudno w to uwierzyć, ale tak jest. To wynik znakomitej pracy naszych fizjoterapeutów.

To dowód, że do dobrego funkcjonowania ośrodka wymagana jest dobrze wykwalifikowana kadra pracowników.
Powiem tak, to jest taka praca, że człowiek musi się po prostu do niej urodzić, mieć to powołanie. Tak jak lekarz czy pedagog. Ja wymagam od wszystkich pracowników, by mieli po prostu wielkie serce dla tego, co robią, by cechowało ich ogromne zaangażowanie dla pracy z osobami starszymi, często wymagającymi naprawdę dużej opieki i troski. I właśnie taką kadrę posiadam. A zaznaczę, że to jest bardzo ciężka i niestety mało płatna praca. Natomiast to, co robią moi pracownicy, ile serca i miłości dają mieszkańcom DPS, zasługuje na duży szacunek i mobilizuje do jeszcze większego zaangażowania się w życie DPS. Szczególnie, gdy tę radość widzę potem na twarzach pensjonariuszy. Dlatego pragnę im z całego serca za to podziękować, wykonują wspaniałą i fachową robotę. Jestem dumny ze swojej kadry.

To na koniec niech Pan jeszcze zdradzi, jakie są najbliższe plany DPS, jakie niespodzianki szykujecie Waszym mieszkańcom?
No cóż, na każdą porę roku mamy zaplanowane przedsięwzięcia, mające na celu nawiązywanie nowych kontaktów, poszerzanie grona przyjaciół i integrację ze środowiskiem lokalnym. Są to występy zaproszonych zespołów wokalno-artystycznych, bal kostiumowy, udział w wernisażach odbywających się na terenie Sochaczewa, a gdy poprawi się pogoda, to odbędą się wycieczki w okolice, powiązane ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie