Strona główna Teresin Przed nami rok wielu wydarzeń

Przed nami rok wielu wydarzeń

897
0
PODZIEL SIĘ

 

W roku 2017 tradycyjnie nie zabraknie imprez sportowo-kulturalnych w gminie Teresin. Analizując najnowsze kalendarium gminnych wydarzeń, można dojść do wniosku, że tutejszy samorząd i podległe mu jednostki mają naprawdę wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Na nudę nie da się tu raczej narzekać.

 Długo musielibyśmy wymieniać, ile uroczystości i na jak dobrym poziomie odbyło się w ubiegłych latach na terenie Teresina i okolic. Kultura, rekreacja i sport stanowią ważny element życia lokalnej społeczności. Tego typu imprezy służą nie tylko wzmacnianiu wzajemnej integracji, ale też potrafią kształtować postawy patriotyczne, religijne, poszerzać wiedzę i umiejętności, no i oczywiście stanowią doskonałą okazję do rodzinnego spędzania wolnego czasu.

W tym roku za nami już choćby szymanowski Orszak Trzech Króli, czy też siedemnasta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze Wieczne Kolędowanie”, czy projekcje filmów w Niepokalanowie, a ostatnio łuczniczy memoriał w hali GOSiR. Wszystkie cieszyły się dużą popularnością. Tymczasem w ciągu kolejnych miesięcy czeka nas jeszcze mnóstwo innych wydarzeń. Wymieńmy te najważniejsze.

Jeszcze w lutym zaplanowane są urodziny teresińskiego Klubu Seniora, a także 15. Zjazd Gmin Kolbiańskich (16-17 lutego). Ponadto po raz pierwszy będzie miała miejsce Gala Sportowca Roku Gminy Teresin (10 lutego). To nowa inicjatywa, która pozwoli uhonorować najlepszych tutejszych sportowców. Bo przecież dzięki nim nie tylko przeżywamy emocje na arenach kraju i zagranicy, ale swoimi wynikami przyczyniają się znacząco do promocji Teresina i okolic.

W marcu mieszkańców gminy czekają uroczystości związane z 7. Narodowym Dniem Żołnierzy Niezłomnych. Z Niepokalanowa wyruszyć ma też 2. Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Sportowa wiosna
Kwiecień upłynie w bardzo sportowym klimacie, bo odbędzie się tu gminny turniej unihokeja dla dzieci (boisko na Osiedlu Granice) oraz bardzo popularny turniej piłkarski na „Orliku” w Szymanowie. Hitem będą jednak prestiżowe zawody międzynarodowe, których stawką będzie Puchar Mazowsza w zapasach w stylu wolnym. Tradycyjnie rozegrany zostanie na trzech matach w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Maj rozpocznie sezon imprez głównie plenerowych. Zacznie się jednak od uroczystości związanej z 226 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja (Niepokalanów/Teresin). Ponadto po drogach gminy przejadą uczestnicy 4. edycji Rajdu Rowerowego „Szlakiem teresińskich pałaców”, zaś zwolennicy rywalizacji sportowej będę mogli wystartować podczas Teresińskiego Mityngu Lekkoatletycznego na stadionie przy Alei XX-lecia. Zaplanowana jest też „Przedszkoliada”, a całe rodziny po raz kolejny zaproszone zostaną na gminny festyn „Rodzina Razem”. Kolejną sportową imprezą będzie Turniej Piłki Siatkowej na boisku Osiedle Granice.
Nie tylko Noc Czerwcowa
Bogato zapowiada się czerwiec. W tym roku swoje 35. urodziny świętować będzie Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie. Po raz czwarty odbędzie się też Zjazd Pojazdów Zabytkowych, ponownie w Szymanowie, prawdopodobnie na terenie Klasztoru Sióstr Niepokalanek. Na wielbicieli czytelnictwa czeka Noc Bibliotek, a na sympatyków futbolu – szymanowski Turniej Piłkarski o Puchar Sołtysa. Jednak początek miesiąca to przede wszystkim obchody Dnia Dziecka i towarzyszące im imprezy sportowo-rekreacyjne, w tym zawody siatkarskie na szymanowskim „Orliku”.
W tym roku do Teresina zawita po raz drugi Międzynarodowy Masowy Bieg Uliczny „MaksyMila”. Przypomnijmy, bieg na dystansie 10 mil franciszkańskich czyli 16.670 m miał swój debiut w Teresinie w roku 2013. Potem odbywał się w miastach związanych z życiem i działalnością św. o. Maksymiliana Kolbego – w Pabianicach, Oświęcimiu i Zduńskiej Woli. Teraz ponownie zawodnicy przemierzać będą ulice gminy Teresin. Szczegóły organizacyjne ustalone mają zostać podczas lutowego Zjazdu Gmin Kolbiańskich.
Nie byłoby oczywiście udanego czerwcowego weekendu, gdyby nie cykliczna, sztandarowa impreza plenerowa gminy czyli Teresińska Noc Czerwcowa. Wkrótce poznamy gwiazdy tegorocznej edycji, która ponownie zagości na placu przy Alei XX-lecia obok przedszkola i Zespołu Szkół w Teresinie. Wiemy, że Teresiński Ośrodek Kultury już dość mocno pracuje nad programem przedsięwzięcia. Na pewno nie obejdzie się bez 2. edycji Mistrzostw Sołectw w przeciąganiu liny. Niektórzy sołtysi już teraz powoli planują treningi swoich reprezentantów. Czy powalczą o równie atrakcyjne, jak przed rokiem nagrody pieniężne ufundowane przez władze gminy? Okaże się niebawem. Swoją imprezę – w postaci 6. Teresińskiej Nocy Seniora – zaplanowali też starsi mieszkańcy gminy.
Wakacyjne country
 Wakacyjny lipiec może przynieść mieszkańcom sporo imprez sportowych, szczególnie dla tych, którzy letni odpoczynek będą spędzać w domach. Na terenie sołectwa Osiedle Granice zaplanowany jest Maraton „Zumby”. Ponownie pobawią się także seniorzy, tym razem podczas Olimpiady Seniora na obiektach GOSiR.
Jeśli mówimy o sporcie, to warto wymienić sierpniowe turnieje siatkarskie oraz piłki plażowej. Pierwszy odbyć ma się na „Orliku”, drugi na piaszczystym boisku przy OSP Paprotnia. Do tego dodajmy Mistrzostwa Gminy Teresin w tenisie ziemnym. Najlepszych tenisistów tradycyjnie gościć będą pięknie położone korty w Szymanowie.
Sierpień to nie tylko sport, bo przecież po raz drugi w Teresinie wystąpi czołówka polskiej muzyki country. Już teraz więc możemy czuć się zaproszeni na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Country, czyli Teresee’n Folk & Country.
A letniemu wyciszeniu sprzyjać będą uroczystości w ramach 76. rocznicy męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana. W Niepokalanowie odbędzie się też coroczny „Max Festiwal”, w którym zawsze uczestniczy młodzież z całej Polski.
Co przyniesie jesień?
W pierwszej kolejności gmina przypomni nam o 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, wzorem ubiegłego roku uroczystości mają odbyć się w Pawłowicach.
Zaplanowane jest również 6. Narodowe Czytanie Polskiej Literatury, tym razem w Teresinie. Tradycyjnie UKS Filipides, GOSiR i Urząd Gminy Teresin zaproszą na Otwarte Mistrzostwa Teresina w Lekkoatletyce. Co roku zawody cieszą się ogromną popularnością wśród sportowców, zarówno z całego powiatu sochaczewskiego, jak i okolicznych powiatów.
Druga niedziela września, to czas dla rozrywkowej imprezy wspólnie organizowanej przez samorząd Teresina i Kampinosu czyli Eko-Piknik. Co ciekawe, w Niepokalanowie mają zadebiutować Gminne Dożynki. Zapowiada się naprawdę interesująco.
A październik wiąże się w gminie Teresin z organizacją Dnia Papieskiego. Ponadto po raz piąty zorganizowane ma zostać spotkanie mieszkanek gminy o imieniu Teresa. To w związku z imprezą o nazwie „Imieniny Teres czyli o Teresach w Teresinie”. Przypomnijmy, gościem specjalnym ubiegłorocznego świętowania był artysta kabaretowy Szymon Kuzarek. Kto bawić będzie Tereski w tym roku? Przekonamy się jesienią.
Miłośników sztuk walki, LKS Mazowsze Teresin wespół z GOSiR-em zaprosi na wojewódzkie mistrzostwa w zapasach w stylu wolnym. W Szymanowie rozegrany zostanie Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Z kolei Skrzelew, w pierwszą niedzielę października zaprosi wszystkich na doroczne wielkie święto kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego.
Patriotycznie i wigilijnie
Listopadowe uroczystości głównie związane będą z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z Teresina do Szymanowa przejdzie patriotyczny marsz niepodległościowy, a przy obelisku marszałka Józefa Piłsudskiego przy szymanowskim gimnazjum oraz w tamtejszym kościele będziemy świętować 11 listopada. Z kolei na scenie Teresińskiego Ośrodka Kultury prezentować się będą uczestnicy Gminnych, a następnie Powiatowych Dni Retoryki.
Koniec roku 2017 przyniesie nam grudniowe obchody 74. rocznicy Rozstrzelania 20 Więźniów z Pawiaka, a dla dzieci wigilijne spotkanie „Uśmiech pod choinkę”. Zapewne w Niepokalanowie ponownie parafianie wraz z proboszczem o. Andrzejem Sąsiadkiem postanowią wybudować tradycyjną „Żywą Szopkę”, gdzie w wigilijną noc pięknie koncertować będzie zespół „Miriam”. A potem mieszkańcy gminy przywitają Nowy Rok 2018, bawiąc się w domach czy na balach i znowu zajrzymy do kalendarium czekających nas wydarzeń.
Warto więc już dziś wybrać coś dla siebie i wziąć udział w gminnych uroczystościach i imprezach, na które wstęp jest zawsze bezpłatny a oferta z pewnością bogata, zróżnicowana i godna uwagi.
Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNawodnią bagna w puszczy
Następny artykułŚpiewali i tańczyli