Strona główna Kultura PONIOSŁA ICH PATRIOTYCZNA PIEŚŃ

PONIOSŁA ICH PATRIOTYCZNA PIEŚŃ

963
0
PODZIEL SIĘ

Jury IV Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem” miało trudny wybór z wybraniem najlepszych uczestników prezentujących pieśni i piosenki polskie, głównie z czasów II Wojny Światowej. W eliminacjach startowało 80 osób, które przygotowały 26 prezentacji w czterech kategoriach.

Impreza jak zwykle przygotowana została przez Stowarzyszenie „Daj się ponieść”, przy wsparciu Piotra Osieckiego – burmistrza miasta Sochaczew. Ideę organizowania festiwalu zawierającego elementy patriotyczne w poezji i pieśni, wymyślił Daniel Janiak, prezes Stowarzyszenia „Daj się ponieść”.
Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem” przyciąga głównie dzieci i młodzież, choć jest również kategoria open, w której startują dorośli. W konkursie rywalizowali tylko sochaczewianie.
W tym roku najostrzejsza rywalizacja była w kategorii szkół podstawowych, w której oceniano dzieci klas 1-3 i 4-6. Najwięcej laurów w tych kategoriach zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Wśród najmłodszych pierwsze miejsce zajęła Marcelina Stasiak z SP nr 4. Na drugim miejscu znalazł się 8-osobowy zespół uczniów SP nr 4, a na trzecim Patryk Chlebowski z SP nr 3. Jury przyznało także wyróżnienie Julii Krzyżaniak z SP nr 3.
Z kolei w kategorii klas starszych ze szkół podstawowych najlepszą okazała się Zuzanna Mikołajczyk z SP nr 3. Na drugim miejscu sklasyfikowano Marysię Stasiak z SP nr 4. Przyznano także dwie nagrody trzecie uczniom z SP nr 3 – Bartoszowi Ciurze oraz zespołowi w składzie Michalina Gosik, Oliwia Gozdek i Julia Skomiał.
W kategorii gimnazjalnej nie przyznano pierwszego miejsca, ale dwa drugie i trzecie. Drugie miejsca zdobyli Marysia Fornalska, reprezentująca z Sochaczewskie Centrum Kultury oraz Natalia Sołdaczuk z Gimnazjum nr 3. Z kolei trzecie miejsce przypadło Amelii Durzyńskiej z Gimnazjum nr 1.
W czwartej kategorii, dotyczącej recytacji poezji patriotycznej, najlepszym był Mateusz Witkowski z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Drugie miejsce zajęła Daria Łada z Zespołu Szkół im Fryderyka Chopina, a trzecie Kasia Fornalska, reprezentująca Sochaczewskie Centrum Kultury.
W ostatniej kategorii open w śpiewie zwyciężyła Julia Woźnicka, przed Piotrem Zborowskim i Piotrem Dąbrowskim – cała trójka z ZSO im. Fryderyka Chopina. Wyróżnienia dostali Antoni Kudełko z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Grażyna Grobelska.
Poza tym jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia – Zespołowi Wokalno-Instrumentalnemu „Patria” oraz Zespołowi Śpiewaczemu „Cantabile”, oba przygotowane zostały przez Arkadiusza Mamcarza. Najlepsi przedstawili publiczności przygotowane na konkurs utwory.
Specjalną oprawę muzyczno-wokalną festiwalu przygotował Zespół Wrzesień 1939 z Piotrem Milczarkiem, który oczarował publiczność wspaniałym wykonaniem pieśni legionowych oraz „Obławy” Jacka Kaczmarskiego. Koncert wpisywał się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych; do czego nawiązał, przypominając fakty historyczne, Zdzisław Chlebowski, nauczyciel historii z Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak