Strona główna Kampinos Płonące kominy

Płonące kominy

1823
0
PODZIEL SIĘ
Ostatnie zimne dni spowodowały, że znacznie więcej jest przypadków zapalenia się sadzy w kominach. Od początku roku było już kilkanaście takich przypadków.
W wielu przypadkach pożary te wynikają z niedbałości mieszkańców. Co roku przypominamy, aby przed sezonem, a najlepiej co kilka miesięcy oczyszczać kominy. Jednak wielu mieszkańców nie bierze sobie tego do serca – mówi Paweł Rynkiewicz, rzecznik prasowy   Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.
Jak zaznacza nie ma tygodnia, aby strażacy nie interweniowali do płonącej w kominach sadzy. Pali się w całym powiecie.
Najpoważniejszy pożar wybuchł na początku roku w Łazach, w gminie Kampinos. Zapaliła się sadza w budynku mieszkalnym. Straty były dość znaczne, ale obyło się bez ofiar w ludziach. Na szczęście sadza zapaliła się w ciągu dnia i w czasie obecności mieszkańców w domu. Gdyby nikogo nie było, to   od pożaru mógłby spłonąć cały dom.
W ostatnich dniach stycznia i na początku lutego zapaliły się sadze w kominach w Sochaczewie, Wyszogrodzie i na terenie gminy Iłów.
Szczególnie groźny był pożar na ulicy Niepodległości w Wyszogrodzie, gdzie ogień wybuchł w przewodzie kominowym w bloku wielorodzinnym. Potrzebne było nie tylko ugaszenie ognia, ale też wietrzenie z pozostałości tlenku węgla, który jest trujący. Po akcji – za pomocą kamery termowizyjnej – sprawdzono temperaturę w kominie. Po czym strażacy go wyczyścili. Akcja trwała ponad 6 godzin.
Pamiętajmy o regularnych przeglądach przewodów kominowych przez wykwalifikowane osoby oraz dokumentowania tych przeglądów, ponieważ gdy dojdzie do pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na brak udokumentowanych przeglądów kominowych  – dodaje Rafał Krupa.
BN
Fot. OSP Kampinos
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy dzielnicowy
Następny artykułPrzegrana walka o życie