Strona główna Wyszogród Piec jak nowy

Piec jak nowy

923
0
PODZIEL SIĘ

WYSZOGRÓD Przez niemal rok trwał remont XIX-wiecznego pieca kaflowego. Ten unikalny obiekt znaleziony został w zrujnowanym domu przy ulicy Rębowskiej nr 20. Znajdował się na piętrze domu. Przed wojną dom należał do kupca Joska Rajchmana.
Piec był przerabiany i prawdopodobnie nie w pełni kompletny trafił po I Wojnie Światowej z któregoś z dworów. Jak wynika z odnalezionej na nim reklamy, a przed konserwacją niewidocznej z powodu warstwy brudu i zamalowań farbą olejną, został on zakupiony w końcu XIX wieku w Domu Handlowym Ch. Pesselnika w Warszawie przy ulicy Elektoralnej 20. Na kaflach znajduje się znak firmy pisany cyrylicą.
Piec został rozebrany na poszczególne elementy, które zostały dostarczone do Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej i starannie oczyszczony. Teraz jest montowany na specjalnej konstrukcji i niebawem będzie można go podziwiać w pełnej krasie w jednej z sal muzealnych.
– Sam zająłem się konserwacją, i to była niemal syzyfowa praca. Trzeba było starannie i bardzo ostrożnie usuwać farbę oraz zabrudzenia, aby nie uszkodzić starej formy. To, co było skryte pod nimi, przyćmiło wszystko. Nikt nie sądził, że spod sadzy i farby olejnej wyjdzie tak piękna rzecz – mówi Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum w Wyszogrodzie.
BN
Fot. Centrum Kultury Wisła