Strona główna Teresin Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

845
0
PODZIEL SIĘ

NIEPOKALANÓW Skromny, ale bardzo dostojny charakter miały obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w gminie Teresin. W środę, 1 marca, w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie o godz. 11.00 odbyła się uroczysta Msza Św. Przewodniczył jej Prowincjał o. Wiesław Pyzio, który wygłosił też homilię.
Tego dnia zbiegły się w zasadzie trzy święta. Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. 1 marca przypadała też 22. rocznica reaktywacji Radia Niepokalanów, stąd w nabożeństwie udział wzięło też środowisko dziennikarzy.
Dla mieszkańców ten dzień to także święto, w którym czcimy pamięć i oddajemy hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963. Wierni modlili się również w ich intencji, prosząc Boga, by te okrutne czasy nigdy się już nie powtórzyły.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. Marek Jaworski – zastępca wójta gminy Teresin, Bogusław Bęzel – pełnomocnik wójta ds. oświaty w gminie Teresin, Jadwiga Durczak – skarbnik gminy, przedstawiciele Rady Gminy, młodzież szkolna wraz z nauczycielami, parafianie i pielgrzymi. Przed ołtarzem swoje poczty sztandarowe wystawili strażacy oraz uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych – Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie i Zespołu Szkół w Teresinie.
Marcin Odolczyk