Strona główna Sochaczew miasto Odpracowali długi

Odpracowali długi

907
0
PODZIEL SIĘ

Dzięki wprowadzonemu w ubiegłym roku regulaminowi spłaty zadłużenia czynszowego Zakładowi Gospodarki Komunalnej udało się odzyskać część zaległości. Jest to kwota 45 550 zł, którą zadłużeni najemcy odpracowali na rzecz ZGK, wykonując drobne prace porządkowe i remontowo-budowlane. Stawka za godzinę pracy wynosi 10 złotych, pozwala na odpracowanie miesięcznego czynszu w kilka dni.
– Zakładaliśmy, że do końca roku odzyskamy w ten sposób 40 tysięcy złotych, ale ostatecznie było to o kilkanaście procent więcej, 45 550 zł. Z naszej oferty skorzystały 23 osoby. Przeciętnie każda z nich przepracowała dwieście godzin i dzięki temu zwróciła naszemu zakładowi dwa tysiące złotych – mówi Paweł Krasucki, dyrektor ZGK. Jak dodaje, zakład kierował najemców do prac niewymagających szczególnych kwalifikacji czy umiejętności. Najczęściej było to sprzątanie ulic, pomoc w utrzymaniu miejskiej zieleni i pracach ogrodniczych, odśnieżanie dróg, grabienie liści, malowanie ogrodzeń i klatek schodowych, wykonanie drobnych prac remontowych. Jednak, jak zaznacza dyrektor, część dłużników obawia się, że odpracowane godziny będą zaliczone do dochodu. A tym samym mogą oni stracić prawo do zasiłków z pomocy społecznej, zasiłek dla bezrobotnych lub innej formy pomocy.
– Nie ma powodu do obaw. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dłużnik wykonujący świadczenie rzeczowe nie uzyskuje żadnego dochodu, gdyż po prostu spłaca swój dług. Zamiast pieniędzy robi to, świadcząc określone czynności – wyjaśnia Paweł Krasucki.
Dlatego dyrektor zachęca najemców mających zadłużenie wobec ZGK do skorzystania z tej formy rozliczenia. A więcej informacji, jak można to zrobić, mogą oni uzyskać w siedzibie Zakładu przy Al. 600-lecia 90 w Sochaczewie.
opr. jur