Strona główna Edukacja Nowe obwody szkolne po staremu

Nowe obwody szkolne po staremu

1008
0
PODZIEL SIĘ

Zmiany reformy oświaty, które wchodzą od 1 września, powodują konieczność dostosowania obecnych obwodów szkolnych do przyjętych założeń reformy. W gminie Sochaczew nie będzie rewolucyjnych zmian, a raczej drobna korekta, której głównym założeniem jest przywrócenie tego, co już wcześniej było.

– Sieć szkół musi być dostosowana do nowego ustroju szkolnego. Rada długo rozważała wszystkie za i przeciw, aby było jak najkorzystniej dla możliwości edukacyjnych dzieci. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na powrót do starych obwodów szkolnych sprzed powstania gimnazjów – mówi Bogusława Cieślak, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Sochaczewie.
Pozostają funkcjonujące dotąd szkoły podstawowe w Gawłowie, Feliksowie, Żukowie, Kątach, Mokasie i Wyczółkach, w których powrócą klasy VII i VIII. Natomiast samodzielne, publiczne gimnazjum w Wymysłowie przekształcone zostanie w szkołę 8-letnią. Pierwszy nabór uczniów do klasy pierwszej będzie już we wrześniu. Jednocześnie klasy gimnazjalne mają stopniowo do 2019 roku kończyć edukację.
– W sprawie Wymysłowa była bardzo dokładna konsultacja z mieszkańcami. Tak sobie życzyli rodzice. Lepsze z tego zła jest to, co zaproponowaliśmy, niż całkowita likwidacja tej szkoły. Jak byśmy nie zrobili, to i tak nie zadowolimy wszystkich – stwierdził na sesji 22 lutego Czesław Ćwikliński, przewodniczący Rady Gminy Sochaczew.
Radni gminy oceniają, że reforma sprawi spore kłopoty i przyniesie większe koszty. Tym bardziej, że ostatnia decyzja ministerstwa sprawiła, że w gminie o blisko 94 tys. złotych zmaleje subwencja oświatowa.
– W dużych miastach to może być korzyść, ale w małych gminach jak nasza, może spowodować, że zabraknie pieniędzy na inwestycje, gdy trzeba będzie utrzymać oświatę. Tak więc nasz projekt uchwały o nowym ustroju szkolnym w gminie jest jednym z najbardziej wypracowanych i przemyślanych, jakie podejmujemy – dodał przewodniczący Ćwikliński.
– Nad projektem zmian w oświacie bardzo długo pracowaliśmy. Nie pamiętam, a już jestem trzecią kadencję radną, by jakikolwiek inny projekt był tak mocno dyskutowany – dodała radna Jadwiga Wódka – Przy określaniu obwodów trzeba było też wypośrodkować, by w jednej szkole nie było nadmiaru uczniów, a w innej ich nie brakowało. Przyświecała nam idea, że szkoła jest dla dzieci i ich rodziców, a nie nauczycieli.
Radna stwierdziła, że minusem ostatnich zmian jest to, że jak na razie brak podręczników.
Sieć oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych będzie pokrywać się z siecią szkolną. Sześciolatki obowiązkowo objęte są edukacją przedszkolną. Natomiast dzieci 3-, 5-letnie będą mieć możliwość skorzystania z przedszkola. Uchwała przyjęta przez radnych jest wersja roboczą. Zaplanowana sieć i obwody szkolne muszą być zatwierdzone przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Jak wspomniał w czasie sesji Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, przyjęte obwody szkolne nie są ściśle administracyjnie zaplanowane i istnieje jeszcze możliwość ich skorygowania, o ile mieszkańcy zaproponują takie rozwiązania. Chodzi tu między innymi o dopasowanie do indywidualnych potrzeb uczniów, by do szkoły mieli jak najlepszy dojazd.
BN
Fot. Bogumiła Nowak