Strona główna Edukacja Niecodzienne zajęcia zawodowe

Niecodzienne zajęcia zawodowe

858
0
PODZIEL SIĘ
TERESIN
Było wesoło, ale i edukacyjnie. W dniach od 6 do 10 lutego w Zespole Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie odbyły się specjalne otwarte zajęcia dla klas drugich gimnazjum, a także lekcje orientacji zawodowej dla klas trzecich gimnazjum. Ich przebieg był tak interesujący, że organizatorzy musieli przedłużać zaplanowany czas trwania zajęć.
Niecodzienne warsztaty krawieckie pod hasłem „Tańcowała igła (mechaniczna) z nitką” nawiązywały do nowego kierunku kształcenia, który swoją działalność rozpocznie tu od września tego roku. Mowa o technikum odzieżowym. Uczniowie poznali budowę, działanie, sposoby konserwacji maszyny do szycia oraz podstawowe ściegi maszynowe. Uczestnicząc w projekcie „Tak cię piszą, jak cię widzą” grupa uczniów poznała zasady projektowania odzieży, sposobów zdejmowania miary, podstawowych ściegów ręcznych i maszynowych czy czytania wykrojów krawieckich. Co ciekawe, na każdych zajęciach była możliwość podjęcia próby szycia na maszynie. Czyli teorię można od razu było sprawdzić w praktyce. Niektórzy przyznali, że to ich pierwszy w życiu kontakt ze sztuką szycia. Śmiechu zatem było co niemiara.
Podczas tygodnia promocji zawodów odbyły się też zajęcia z mechaniki. Uczestnicy projektu pod hasłem „Czym jest proces technologiczny?” poznawali narzędzia pomiarowe i dowiedzieli się, jak umiejętnie je wykorzystać w danej pracy. Podczas zajęć uczyli się, jak czytać rysunek techniczny, wykonać dokumentację techniczną z danego elementu, pracować w programie „Solid Ege”.
„To tylko trybik w maszynie, ale niezbędny” – podczas zajęć o takim tytule młodzież z gimnazjów poznała zasady działania, obsługi i konserwacji wiertarki oraz lutownicy. Chętni wykonywali proste operacje technologiczne z wykorzystaniem obróbki ręcznej i ręczno-maszynowej. Wymienione zajęcia to tylko część atrakcji, jakie przygotowano dla gości. Celem akcji było przybliżenie zawodów: technik technologii odzieży oraz technik mechanik, jak również promocja kształcenia zawodowego w odpowiednich warunkach dydaktycznych, jakimi dysponuje teresińska placówka.
Na warsztaty do Zespołu Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przybyli uczniowie   Gimnazjum w Kaskach, szkoła gościła też młodzież z Gimnazjum z Teresina, Szymanowa oraz z Nowej Suchej.
Większość warsztatów poprowadzili: Ewa Odolczyk – dyrektor szkoły oraz Krzysztof Paradowski – nauczyciel przedmiotów zawodowych. W projekt zaangażowała się jednak niemal cała kadra pracowników. Warto dodać, że sponsorem całej akcji była zaprzyjaźniona ze szkołą firma Aljeka Group, która patronuje nowemu kierunkowi kształcenia w zakresie technikum odzieżowego.
ZST