Strona główna Sochaczew miasto Nie będzie podwyżki cen wody w Sochaczewie

Nie będzie podwyżki cen wody w Sochaczewie

858
0
PODZIEL SIĘ
Na pierwszą tegoroczną sesję Rady Miejskiej, która ma się odbyć pod koniec stycznia, trafi projekt uchwały dotyczący wysokości stawek, jakie mieszkańcy Sochaczewa będą w tym roku płacić za wodę i odprowadzanie ścieków. A te, jak wynika z naszych informacji, pozostaną na ubiegłorocznym poziomie.
To z kolei oznacza, że za jeden metr sześcienny wody zapłacimy 3,78 zł. Do tego dochodzi miesięczna opłata abonamentowa w wysokości 5,42 zł. Nie zmienią się również stawki za odprowadzanie ścieków, za które jak do tej pory będziemy płacili 8,26 zł za metr sześcienny plus opłatę abonamentową w wysokości 12,48 zł miesięcznie. Dodajmy, że są to ceny netto, do których należy doliczyć 8 procent podatku VAT. Niewykluczone natomiast, że zostanie wprowadzona kilkuzłotowa opłata abonamentowa dla właścicieli posesji, którzy oprócz licznika głównego posiadają także dodatkowe podliczniki na wodę.
Pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie należy uznać za zaskoczenie. Tym bardziej, że utrzymanie taryf na praktycznie niezmienionym od lat poziomie, jest dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji dużym wyzwaniem. Tylko obowiązkowy odpis na amortyzację majątku w ciągu ostatnich kilka lat wzrósł z o ponad 2,5 miliona złotych, a podatki i opłaty za umieszczenie urządzeń kanalizacyjnych w pasie drogowym, do prawie 4 milionów rocznie. Jakby tego było mało, spółka musi płacić o milion złotych więcej za zużycie materiałów i energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania należącej do niej infrastruktury. Do tego dochodzi spłata zaciągniętych zobowiązań finansowych, w tym obligacji, które zostały przeznaczone na budowę kanalizacji oraz zrealizowane do tej pory inwestycje. A tych nie zabraknie również w najbliższych latach, na co zostanie wydanych ponad 10 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę kanalizacji sanitarnej oraz modernizację istniejącej sieci wodociągowej. I właśnie większość środków zostanie wydanych na modernizację wodociągów, z których większość została wybudowana w połowie ubiegłego wieku z niezbyt trwałych materiałów. Tak jest m.in. na ulicy Chopina i dlatego, w związku z planowaną przebudową ulicy, ZWiK wymieni całą sieć wodociągową o długości prawie dwóch kilometrów. Podobna wymiana będzie miała miejsce podczas pierwszego etapu przebudowy ulicy Trojanowskiej, który rozpocznie się za kilka miesięcy.
Zakład planuje również budowę, dobudowę lub wymianę wodociągów w ulicach Próżnej (130 m), Kochanowskiego, Leśmiana, Konopnickiej, ulicy Cmentarnej (100 m), Al. 600-lecia i Długiej (400 m), Towarowej, Łuszczewskich i Załamanej (łącznie 200 m), Podgórnej; oraz wymianę wodociągu biegnącego pod mostem w Chodakowie – w śladzie ulicy Brukowej.
Z kolei oprócz budowanej obecnie sieci sanitarnej w rejonie ulicy Kraszewskiego, kanalizacja pojawi się w Al. 600-lecia oraz ul. Cmentarnej.
Jerzy Szostak