Strona główna Kampinos Nawodnią bagna w puszczy

Nawodnią bagna w puszczy

1005
0
PODZIEL SIĘ
Już niebawem ruszy najnowszy projekt „Kampinoskie Bagna”, który ma na celu ochronę siedlisk mokradłowych w Kampinoskim Parku Narodowym, terenu wpisanego w cenne przyrodniczo obszary Natura 2000.
W ramach projektu zdecydowano się na wykup około 120 hektarów gruntu i budowę obiektów małej retencji. Zadaniem tych budowli hydrotechnicznych będzie jak najdłuższe zatrzymanie wody na terenach mokradłowych, przy jednoczesnym założeniu, aby tej wody bagiennej było jak najmniej przy gruntach prywatnych.
Pierwsze spotkanie dotyczące przybliżenia tematu projektu „Kampinoskich Bagien” odbędzie się w środę, 8 lutego o godzinie 11.00 w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie.
Na przykładzie Wilczej Strugi i Żurawiowa Michał Miazga, zastępca dyrektora Polskiego Biura Regionalnego Centrum Ekologicznego, pokaże, jakie podjęto już działania hydrotechniczne. Potem wyniki badań z funkcjonowania jazów na Łasicy przedstawi Paweł Trandziuk ze Szkoły Głównej Gospodarki Wiejskiej w Warszawie.
Partnerami przedsięwzięcia poza wspomnianymi jednostkami są też Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt jest współfinansowany ze środków funduszy Life+, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po przedstawieniu programu przewidziana jest dyskusja oraz blisko dwugodzinna sesja terenowa, w trakcie której przedstawione zostaną niektóre tereny bagienne. Na koniec zaplanowano wspólne ognisko.
BN
Fot. Janusz Szostak