Strona główna Nowa Sucha Najważniejsze inwestycje w gminie

Najważniejsze inwestycje w gminie

934
0
PODZIEL SIĘ

NOWA SUCHA Zdecydowanie ruszyły inwestycje w gminie Nowa Sucha. W planach jest dalsza rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej oraz inwestycje drogowe. Nie wszystkie jednak zmiany budzą entuzjazm radnych gminy oraz mieszkańców.

Władze gminy chcą także rozwijać gospodarkę mieszkaniową. I tak, do istniejących już mieszkań w Rokotowie planują dokupić pomieszczenia gospodarcze. Jednocześnie wskutek przesunięć finansowych zwiększyły się tegoroczne wydatki na remonty mieszkań komunalnych będących własnością gminy. Na ten cel w tym roku wyasygnowano 10 tysięcy złotych.
W inwestycjach z zakresu bezpieczeństwa na terenie gminy zaplanowany został remont dachu budynku OSP w Antoniewie, na który z budżetu przekazano 50 tysięcy złotych. Dokładne oględziny obiektu wykazały, że jest on w bardzo kiepskim stanie i w zasadzie całość dachu nadaje się do wymiany. Wcześniej planowane koszty remontu okazały się zbyt małe, aby tę sytuacje zmienić.
W ramach dodatkowych funduszy radni zdecydowali, aby wykonać nowe projekty remiz strażackich w Antoniewie, Orłowie i Kozłowie Szlacheckim. Każdy z tych projektów kosztowałby w zamierzeniu nie więcej niż 10 tysięcy złotych.
Najwięcej jednak finansów zaplanowano na realizację zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową i modernizacją sieci wodnej i kanalizacji sanitarnej w Kozłowie Biskupim przy ulicy Sadowej. Wygospodarowano tu dodatkowo 835 tysięcy złotych. W tym najwięcej przeznaczone zostaje na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Kozłowie Biskupim, w ramach trzeciego etapu tej inwestycji. Zgodnie z założeniami, przy pojawieniu się nowych domów i osiedli nie będzie tam możliwości budowy szamb, lecz konieczność podłączenia się do oczyszczalni.
Jednak kluczową i największą inwestycją realizowaną w tym roku ma być budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Kurdwanowie. Przy tej inwestycji ma być wykonane też zaplecze sanitarne i szatnie.
– Po dokładnym przeliczeniu kosztów i możliwości naszej gminy, zdecydowaliśmy się, że na tę inwestycję nie będziemy zaciągać kredytu, a wykorzystamy wolne środki oraz nadwyżki budżetowe z poprzednich lat. Takie sfinansowanie tej inwestycji w całości z budżetu gminy będzie dla nas korzystniejsze. Na budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem zaplanowano 1,1 miliona złotych – stwierdził Mariusz Mikulski, przewodniczący Rady Gminy Nowa Sucha.
Jak się okazuje, za mało jest czasu na staranie się o kredyt w sytuacji, gdy gmina nie dostała dotacji na budowę sali.
– To jedyna szkoła, która nie ma sali gimnastycznej. Skoro jest możliwość wykorzystania środków, to trzeba to zrobić. Tym bardziej, że szkoła będzie mieć od września więcej uczniów z powodu reformy i musi spełniać standardy oświatowe – dodał przewodniczący Mikulski.

BN
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCHCĄ WIĘCEJ ZA STRATY
Następny artykułSolidnie powiało