Strona główna Sochaczew miasto Muzealna ekspozycja jak nowa

Muzealna ekspozycja jak nowa

937
0
PODZIEL SIĘ

Po modernizacji stała wystawa „Pole Bitwy 1939–1945 roku” wzbogaciła się o nowe elementy, choć nie są to nowe nabytki, a tylko poddane renowacji eksponaty. Po czyszczeniu i wypolerowaniu nabrały one blasku.
To największy w Polsce zbiór militarnych pamiątek podniesionych z pobojowiska bitwy nad Bzurą w 1939 roku. Nadal przybywa tych zbiorów. Tylko ich stan techniczny jest często opłakany. I tu właśnie pojawia się rola pracowników Muzeum i konserwatorów broni i umundurowania, którzy przywracają te okazy do świetności.
W czasie generalnego remontu elewacji w 2013 roku Muzeum było zamknięte i pracownicy placówki poświęcili się porządkowaniu nabytków, segregacji i klasyfikacji. Nie wszystkie prace udało się zrealizować i część z nich przesunęła się na późniejsze lata. Właśnie teraz powracają one na ekspozycję. Dodatkowo w Muzeum ustawiono nowe, „piętrowe” gabloty, które dają możliwość oglądania eksponatów zarówno na górze, jak i na dole. Z uwagi na niewielkie możliwości ekspozycji jest to ważne. Najnowsze nabytki, to letnie mundury żołnierzy spod Monte Cassino oraz mundur pustynny oficera pokojowych sił ONZ, który Muzeum otrzymało 15 lutego.
Warto zobaczyć nową aranżację stałej wystawy i najnowsze nabytki.
BN
Fot. Bogumiła Nowak