Strona główna Bez kategorii Mandat za brak adresu w dowodzie

Mandat za brak adresu w dowodzie

1024
0
PODZIEL SIĘ

W niektórych miastach w Polsce kontrolerzy komunikacji miejskiej zaczynają karać pasażerów za przejazd z nieuprawnionymi zniżkami, wynikającymi chociażby z Karty Mieszkańca. Wszystko z powodu nowych dowodów osobistych, w których brak jest adresu zamieszkania.
– Na terenie Sochaczewa, czyli w autobusach Zakładu Komunikacji Miejskiej, jeszcze nie doszło do takich sytuacji. Choć nie wykluczone, że będzie to miało miejsce wraz ze wzrostem liczby osób posługującymi się takim dowodami osobistymi. Dlatego musimy pamiętać, że co prawda w autobusach ZKM przysługują zniżki mieszkańcom Sochaczewa, ale tym, którzy mają do tego uprawnienia wynikające chociażby z posiadania Sochaczewskiej Karty Mieszkańca. A podczas przejazdu miejskim autobusami powinniśmy ją posiadać. Podobnie jak dowód osobisty. Mając te dwa dokumenty, nie grozi nam mandat. Na Karcie, która nie posiada fotografii, jest umieszczony ten sam PESEL, co na dowodzie osobistym, jeżeli obydwa się zgadzają, to podczas kontroli nic na nam nie grozi – powiedział nam Krzysztof Sieczkowski, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejski.
Dyrektor dodał również, że w przeciwieństwie do innych miast z darmowych przejazdów mogą korzystać u nas osoby po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia. Także i one nie muszą się obawiać kontroli, ponieważ sochaczewscy radni zdecydowali, że darmowe przejazdy miejską komunikacją dotyczą wszystkich polskich seniorów, a nie jedynie tych mieszkających na terenie Sochaczewa. Z tym tylko, że muszą oni posiadać przy sobie dowód tożsamości lub paszport potwierdzający ich wiek. W sumie z darmowych przejazdów autobusami ZKM może korzystać aż 15 kategorii osób. Ich wykaz, jak i innych „zniżkowców” można znaleźć na internetowej stronie zakładu w zakładce Regulaminy.
Dyrektor dodał również, że nawet w przypadku braku przy sobie Karty Mieszkańca jej posiadacz – legitymujący się dowodem osobistym bez adresu – może uniknąć kary. – Fakt, mandat zostanie mu wystawiony, ale gdy przyniesie do naszego biura Kartę potwierdzającą jego prawo do ulg, mandat zostanie mu cofnięty – zapewnia Krzysztof Sieczkowski.
Przy okazji dyrektor ZKM poinformował nas również, że niewykluczone, iż w najbliższym czasie zostaną dokonane korekty w nowym rozkładzie jazdy miejskich autobusów.
– Obecnie zbieramy od mieszkańców uwagi na jego temat. Posłużą nam one do dokonania ewentualnych korekt w kursowaniu miejskiej komunikacji – wyjaśnia Krzysztof Sieczkowski.
dot
Fot.: Jerzy Szostak