Strona główna Teresin Literackie Biuro Matrymonialne

Literackie Biuro Matrymonialne

927
0
PODZIEL SIĘ

TERESIN Licznie zgromadzona publiczność owacyjnie przyjęła spektakl teatralny, jaki przygotowały uczennice Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Na kameralnej scenie szkoły odbyła się premiera sztuki zatytułowanej „Literackie biuro matrymonialne”.
Jak przyznają młode aktorki, sztuka miała charakter mashapu, czyli połączenia kilku utworów literackich w nową całość. Dla pełnego odbioru dzieła konieczna była znajomość klasyki literatury, dlatego w ramach przygotowania do odbioru przedstawienia dziewczęta zorganizowały cykliczny konkurs „Przez meandry klasyki literatury ku nowym utworom”.
– W grupach stworzyłyśmy dialogi do poszczególnych scen sztuki, a następnie złożyłyśmy je w całość. Spośród znanych uczennicom utworów wybrałyśmy te, w których pojawia się motyw miłości, najczęściej tragicznie zakończonej – mówią dziewczęta z Szymanowa. Wśród dzieł, które zostały wykorzystane do stworzenia spektaklu wymieniają m.in. „Romeo i Julię” Williama Szekspira, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Krzyżaków” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, ale też „Opowieść wigilijną Karola Dickens’a, „Małego Księcia” Antoine de Saint Exupery, a nawet „Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy.
Spektakl został przygotowany przez tzw. Lekturomanki, czyli uczennice klasy II gimnazjum z siostrą Beatą, w ramach konkursu „Między nami czytelniczkami”. Opiekunem była też s. Joanna Gondek.
Poprzez charakter sztuki scenarzystki z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek chciały pokazać, że prawdziwa miłość istnieje, ale najczęściej pojawia się tam, gdzie się jej nikt nie spodziewa.
Na jakiś czas przed premierą, gimnazjalistki stopniowo przygotowywały odbiorców do pełnego zrozumienia tworzonego dzieła, tym samym propagując znajomość literatury klasycznej.
– W tym celu wywiesiłyśmy twórczy plakat teatralny i ogłosiłyśmy specjalny konkurs zatytułowany „Przez meandry klasyki literatury ku nowym utworom” – mówią. Miał on charakter cykliczny: codziennie na gazetce pojawiała się krótka informacja na temat kolejnych dzieł wykorzystanych w spektaklu oraz jedno pytanie konkursowe odnoszące się do danego utworu. Następnego dnia pojawiała się odpowiedź na to pytanie, aby osoby, które nie czytały lub nie pamiętały utworu, orientowały się w danym temacie. Konkurs cieszył się dużą popularnością, a uroczyste wręczenie nagród miało miejsce tuż przed premierowym pokazem. Decyzją komisji jury przyznało laury – Marcie Sendal, Marii Sroce, Jadwidze Umel, Alicji Wróbel oraz Kindze Sendal.
Spektakl okazał się prawdziwym hitem. Przez publiczność przybyłą również spoza szkoły, został przyjęty z dużym entuzjazmem i nagrodzony owacją na stojąco.
Marcin Odolczyk
Fot. szymanow.edu.pl