Strona główna Nowa Sucha LICZĄ NA DOTACJE I AURĘ

LICZĄ NA DOTACJE I AURĘ

982
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Nowa Sucha ruszył kolejny etap związany z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Plan inwestycyjny jest duży, ale przetargi na wykonanie prac nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. Jak zapowiada wójt Maciej Mońka, nastąpi to lada dzień.

– Zainteresowanie tymi inwestycjami było bardzo duże. Zgłosiło się sporo firm. Sprawa jednak rozstrzygnie się dopiero na dniach, gdyż potrzebne było uzupełnienie niektórych dokumentacji i ofert. Nie wpływa to na wysokość finansową ich propozycji, ale potrzebne były uściślenia i poprawki. Na przykład uwzględnienie, że jeden z budynków ma inną stawkę VAT – mówi Maciej Mońka.

Trzy w jednym

Przetarg na wykonanie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej został podzielony na trzy segmenty. Każdy z nich rozstrzygany będzie osobno.
W pierwszym segmencie rozpatrywana jest termomodernizacja budynków OSP w Kozłowie Szlacheckim, Nowej Suchej i Antoniewie. Będą to głównie prace polegające na ociepleniu obiektów. Zadania te były planowane od dawna, ale jak zaznacza wójt, są dość kosztowne i dopiero w sytuacji, gdy jest możliwość skorzystania z dużej dotacji na ten cel, prace mogą być zrealizowane. Kwota dofinansowania to około 85 procent. Gmina dokłada resztę. Na ten cel przeznaczone jest w pierwszym segmencie ponad 416 tysięcy złotych brutto. Swoje oferty zgłosiło pięć firm, w tym jedna z Sochaczewa, a reszta spoza powiatu sochaczewskiego.
W drugim segmencie na prace termomodernizacyjne zgłosiło również pięć firm. W gminie zarezerwowano na inwestycje prawie 470 tysięcy złotych brutto. Tu ma być wykonany pełen zestaw prac związanych z instalacją gazową. Ma być zamontowana nowa kotłownia, oraz system centralnego ogrzewania wraz z pompami cieplnymi. Ostatni z przetargów dotyczy wykonania instalacji fotowoltaicznej w budynku Szkoły Podstawowej w Nowej Suchej.
– Liczymy, że zaraz po rozstrzygnięciu prace ruszą, gdyż wszystko jest już gotowe. Dodatkowo staramy się zdobyć środki na wykonanie dachu OSP w Antoniewie. Wtedy ten obiekt byłby wraz z wcześniejszymi pracami dobrze zabezpieczony na dłuższy czas – dodaje wójt Mońka.
Na terenie gminy Nowa Sucha działają cztery jednostki OSP. Jak zaznacza wójt, inwestowanie w nie jest konieczne, gdyż placówki te rozwijają się dynamicznie i przybywa młodych ochotników. Jednostki w operacjach ratowniczych są też dobrze wykorzystywane. Tak więc inwestowanie w nie ma sens.

Oczyszczalnia i drogi

– Chcemy jak najszybciej ruszyć z kolejnym etapem budowy oczyszczalni w Kozłowie Biskupim. Składamy właśnie dwa wnioski o wsparcie inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumentacja jest gotowa, a mając dotacje moglibyśmy od razu ruszyć z pracami – zaznacza Maciej Mońka.
Na razie, po zimie priorytetem w gminie są drogi, które w tym roku znacznie ucierpiały z powodu aury – gwałtownych skoków temperatur i dużej wilgotności.
– Części inwestycji przed zimą nie zdążyliśmy wykonać i trzeba je dokończyć. Jednak póki co musimy poczekać, aż wszystko dobrze obeschnie, bo ciężki sprzęt mógłby teraz ugrzęznąć. Grunt jeszcze trochę jest podmokły – dodaje wójt.
– Liczę zatem na to, że obiecane dokończenie zostanie niebawem wykonane – mówi Alicja Chłystek, sołtys z Kozłowa Biskupiego – Asfalt po wykonaniu kanalizacji na drodze został mocno zdewastowany. Uważam, że firma, która kładła kanalizację, powinna zadbać o naprawę tego, co sama zniszczyła.
Wniosek został przyjęty i obiecano, że firma zostanie zobowiązana do napraw. Sołtysi zgłaszali też, aby przy odbiorze inwestycji władze gminne zwracały uwagę na to, w jakim stanie firmy pozostawiają po sobie teren, czy nie jest zaśmiecony. Alicja Chłystek apelowała, by gmina zobowiązała posiadaczy nieruchomości do dbania o nie. Jednak tu jest problem, gdyż część gruntów jest niezamieszkałych, a właściciele odwiedzają je sporadycznie, traktując ziemię jedynie jako lokatę kapitału.
– Możemy jako radni tylko prosić ich o to, aby zadbali o swą własność. Również urząd gminy niewiele tu może zrobić – dodał Mariusz Mikulski, przewodniczący Rady Gminy Nowa Sucha
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak