Strona główna Sochaczew miasto Koperta życia dla seniorów

Koperta życia dla seniorów

895
0
PODZIEL SIĘ

Niewykluczone, że już wkrótce każdy z sochaczewskich seniorów otrzyma od miejskiego samorządu „Kopertę życia”. Z prośbą o jej wprowadzenie na terenie Sochaczewa zwrócił się do władz miasta na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Edward Stasiak.
Jak argumentował, wielu mieszkańców Sochaczewa, szczególnie w podeszłym wieku żyje samotnie i w razie zasłabnięcia lekarzowi trudno jest ocenić, co dolega choremu i jakie lekarstwa zastosować w pierwszej kolejności, aby nie tylko uratować życie chorego, ale i mu nie zaszkodzić.
– „Koperta życia”, którą wprowadza coraz więcej polskich samorządów, ma na celu przyspieszenie wykonywania czynności ratunkowych prowadzonych przez zespoły ratownictwa medycznego. A to zwiększa szansę uratowania życia – stwierdził radny Edward Stasiak. Jak wyjaśnił, Koperta zawiera dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. I jest noszona przy sobie przez osoby starsze lub wieszana na lodówce. Tak jest na przykład w Płocku, Kędzierzynie Koźlu czy Gogolinie, gdzie program ten już funkcjonuje. Umieszczenie koperty w widocznym i dostępnym miejscu, umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia – a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym – szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Nawet wtedy, gdy w domu znajdują się inni domownicy, a ci w większości nie orientują się w zawiłościach choroby dziadków. Dodajmy, że koszt wprowadzenia koperty życia nie byłby dużym odciążeniem dla miejskiego samorządu. Koszt zakupu jednej koperty, która może uratować życie seniora, wynosi około 2 złote.
Odnosząc się do postulatu radnego Stasiaka, którego poparli inni radni, burmistrz Piotr Osiecki stwierdził, że pomysł jest jak najbardziej godny realizacji: – Wszystkim nam zależy na zdrowiu mieszkańców Sochaczewa, a szczególnie osób starszych. Mogę państwa zapewnić, że na jedną z najbliższych sesji przygotujemy projekt uchwały w tej sprawie – powiedział Piotr Osiecki. Natomiast w rozmowie z nami dodał, że w pierwszej kolejności „Kopertę życia” otrzymaliby posiadacze „Sochaczewskiej Karty Seniora”. A to wynika po prostu z faktu, że dzięki posiadanym już danym pierwsze Koperty udałoby się bardzo szybko rozprowadzić.
Przypomnijmy, że to już kolejny program miejskiego samorządu skierowany do seniorów. Mogą oni skorzystać chociażby z Sochaczewskiej Karty Seniora czy Karty Mieszkańca. Miasto zakupuje także co roku dla osób starszych darmowe szczepionki przeciwko grypie. Dodajmy do tego także działanie miejskich placówek, zarówno kulturalnych, jak i opiekuńczych skierowanych dla osób starszych. – A „Koperta życia” będzie kolejnym podziękowaniem dla sochaczewskich seniorów za ich pracę na rzecz miasta – dodaje burmistrz Osiecki.
Jerzy Szostak
Fot.: Urząd Gminy Gogolin