W gminie Młodzieszyn zakończył się etap konsultowania publicznego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kamion. Mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycjami zmian i jednocześnie przedstawić swoje propozycje przy proponowanych zmianach.
Projekt zagospodarowania przestrzennego Kamionu wyłożony był od 12 grudnia 2016 roku do 12 stycznia bieżącego roku w gminie. Każdy mieszkaniec gminy mógł zapoznać się z propozycjami oraz przedstawić swoja opinię o projekcie. 10 stycznia w siedzibie Urzędu Gminy o godzinie 10.00 odbyła dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami. Każdy, kto kwestionował ustalenia lub widział inne rozwiązania mógł je zgłosić w czasie dyskusji. 27 stycznia zakończyło się elektroniczne zbieranie informacji i danych na temat planu zagospodarowania przestrzennego wsi.
– Mieszkańcy ogólnie zadowoleni są z tego, że zdecydowano się uporządkować sytuację ich wsi. Przez lata Kamion był zaniedbywany infrastrukturalnie. Teraz wszystko zmierza w dobrym kierunku i powoli będzie porządkowane. Cieszy nas to, bo plan przestrzennego zagospodarowania jest możliwością wejścia w dynamiczniejszy rozwój wsi – mówi Dariusz Sączewa, sołtys wsi Kamion i radny rady gminy Młodzieszyn.
Dane i wniesione uwagi od mieszkańców Kamionu są sprawdzane teraz i analizowane. Mieszkańcy oczekują na efekt i opublikowanie ulepszonej wersji, która uwzględni ich opinie.
Projekt dotyczy w pełni sześciu działek i częściowych zmian w dwóch działkach.
Grażyna Kiszelewska, odpowiedzialna w gminie Młodzieszyn za prace przy projekcie projektu zagospodarowania przestrzennego Kamionu informuje, że prace nad planem zmierzają do końca. Najdalej w marcu pojawi się wersja ostateczna.
Plan jest dość istotny, gdyż udało się władzom uzyskać od marszałka województwa zgodę na odlesienie działek.
– To pozwoli właścicielom na postawienie domów lub innych zabudowań. Na działkach leśnych nie można nic budować – dodaje Dariusz Sączewa.
Dodatkowo do planu zagospodarowania wsi wniesiono korekty np. w ewidencji dróg. Dotychczasowe nie uwzględniały na przykład części dróg leśnych i to nawet tych, które istniały od ponad stu lat. Drogi te po prostu w planach nie istniały, choć fizycznie nimi się poruszano. Teraz nowy plan zagospodarowania je uwzględnia. Uporządkowane zostały też tereny należące do Spółki Leśno-Gruntowej w Kamionie, dając spółce możliwość rozwinięcia się.
Co prawda potrzebne są jeszcze uregulowania nad Wisłą, ale zdaniem Dariusza Sączewy i tak wiele wykonano w ramach tego projektu zagospodarowania przestrzennego.
BN
Fot. Bogumiła Nowak