Strona główna Teresin Jedyna tak jednostka straży

Jedyna tak jednostka straży

901
0
PODZIEL SIĘ

NIEPOKALANÓW Zarządowi udzielono absolutorium, zatwierdzono plan działań oraz budżet na rok bieżący oraz podsumowano rok 2016. To najważniejsze wiadomości po Walnym Zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie. Spotkanie odbyło się w ubiegły czwartek 23 lutego w siedzibie jednostki.
Nie ma na świecie drugiej takiej jednostki strażackiej składającej się z samych zakonników, jak w Niepokalanowie. W ubiegłym roku niepokalanowska straż obchodziła swoje 85-lecie powstania. Jej założycielem jest św. Maksymilina Maria Kolbe. Z pewnością byłby dziś dumny ze swojego dzieła i miejscowych franciszkanów-strażaków. OSP Niepokalanów należy do struktur krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
– Niesiemy pomoc wszechstronnie, począwszy od kota na drzewie, poprzez zalaną piwnicę, do niesienia pomocy przy wypadkach drogowych, na wielkich pożarach skończywszy – mówi obecny prezes jednostki br. Janusz Kulak. Poza nim władze jednostki tworzą: br. Jerzy Kozikowski – wiceprezes, br. Janusz Tomoń – naczelnik, o. Wiesław Koc – kapelan, sekretarz, br. Andrzej Kopczyński – skarbnik, br. Roman Paczyński – przewodniczący komisji rewizyjnej, a także br. Krzysztof Kotarba – członek komisji rewizyjnej i br. Marek Gąsiorowski – członek komisji rewizyjnej.
– W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do różnego rodzaju akcji ponad sto pięćdziesiąt razy. Było więcej wyjazdów niż w roku 2015 – mówił prezes br. Janusz Kulak. Z informacji, jakie zostały przedstawione podczas zebrania wynika, iż OSP Niepokalanów była najczęściej wykorzystywaną jednostką spośród Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu sochaczewskiego, jeśli chodzi o działania ratowniczo-gaśnicze w roku 2016. Do pożarów jednostka wyjeżdżała 39 razy, do miejscowych zagrożeń 74, a aż 29 razy alarm okazał się fałszywym. Ponadto dziesięciokrotnie strażacy z Niepokalanowa brali udział w zabezpieczeniu operacyjnym obszaru chronionego.
W spotkaniu uczestniczyli także m.in.: st. bryg. Mirosław Jasztal – zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Bogdan Łasica – drugi zastępców komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Piotr Piątkowski – komendant powiatowy PSP w Sochaczewie, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta sochaczewski, Marek Olechowski – wójt gminy Teresin.
– Należy podkreślić, że Walne Zebranie Sprawozdawcze jednostki z Niepokalanowa zostało przygotowane i przeprowadzone perfekcyjnie. W zebraniu uczestniczyło wielu strażaków z wysokimi stopniami i funkcjami, co świadczy o wysokim szacunku i zaufaniu dla straży z Niepokalanowa. Gratuluję takiego zaufania – dodał obecny na zebraniu dh Tadeusz Szymańczak.
– Gratuluję Wam bardzo dobrych statystyk i skuteczności działania. Pragnę w swoim imieniu, jak i całego Zarządu Powiatu serdecznie podziękować Wam za wielkie zaangażowanie, gotowość do działania i umiejętność pracy niejednokrotnie w bardzo trudnych sytuacjach. Jesteśmy z Was dumni. Jak nadchodzi żywioł i zagrożenie, to ludzie mogą na Was liczyć. Zawsze stawaliście i stajecie na straży bezpieczeństwa w myśl hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – mówił wicestarosta do zebranych strażaków, podkreślając jednocześnie i dziękując za dobrą współpracę pomiędzy jednostkami straży pożarnej, a samorządem powiatowym.
Marcin Odolczyk