Strona główna Historia Historycznie w czasie ferii

Historycznie w czasie ferii

1072
0
PODZIEL SIĘ
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie od 11 do 26 lutego przygotowało cykl ciekawych imprez historycznych. Oferta jest   zarówno dla indywidualnych osób, jak też całych grup.
Odbędzie się piąta edycja Rajdu Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. Dodatkowo na terenie Muzeum odbędzie się cykl prelekcji „Mundur bohatera”. Poprzez historię munduru przedstawione zostaną przez Jakuba Wojewodę wielkie bitwy II Wojny Światowej – od Bitwy nad Bzurą i Powstania Warszawskiego po Tobruk, Falaise, Monte Cassino i Berlin. Opowie o nich Mikołaj Klorek. Będą prezentacje umundurowania, broni i sprzętu żołnierzy, połączone z filmami.
Największą chyba atrakcją w pierwszym tygodniu ferii będzie spotkanie z majorem Arkadiuszem Rzepkowskim – oficerem WP biorącym udział we współczesnych misjach stabilizacyjnych na świecie. Opowie on o roli Obserwatora Wojskowego ONZ, jaką pełnił w czasie wielu misji. Spotkanie zapowiadane jest 15 lutego o godzinie 12.00.
Z kolei o najstarszej historii ziemi sochaczewskiej, sięgającej czasów epoki żelaza, opowiadać będzie Mariusz Samborski. Będzie to trzyczęściowy wykład archeologiczny.
V Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką na trasie Sochaczew-Stefanów-Iłów zapowiadany jest na sobotę 11 lutego. Wpisowe wynosi 10 złotych od osoby i płatne jest w miejscu zbiórki w Iłowie, skąd wyruszą piechurzy.
Przejdziemy szlakiem walk 5 Rezerwowej Dywizji Piechoty i Dywizji Westerhagen przeciw V Korpusowi Syberyjskiemu. Odwiedzimy autentyczne pole bitwy: okopy, polowe obozowiska i stanowiska artylerii z okresu walk 1914-15 roku. Zwiedzimy także cmentarz rosyjsko-niemiecki w Stefanowie. Jest to największy w tym rejonie polowy cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich, wielokrotnie porządkowany w poprzednich latach przez Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp. Będzie to też okazja do zwiedzenia leśnych ostoi zwierzyny, na mokradłach pod Nową Wsią i Olszynkami. Trasa przemarszu wyniesie około 12-14 km – mówi Jakub Wojewoda.
W programie rajdu od 8.30 do 9.30 zaplanowano zwiedzanie ekspozycji stałej w Muzeum „Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914-15 roku”.
Potem o godzinie 10.00 na parkingu przed Zespołem Szkół w Iłowie zbiórka uczestników rajdu i pół godziny później wyjazd do Stefanowa, a następnie wymarsz na trasę rajdową: Stefanów-Młodzieszynek-Olszynki-Bieliny-Nowa Wieś-Rzepki-Obory-Iłów. W sumie 12 km.
Finał rajdu około godziny 16.00 przy Zespole Szkół w Iłowie, gdzie czeka gorący posiłek. Imprezę zamknie historyczna konferencja popularno-naukowa „Front zimowy nad Bzurą 1914 -15 roku”.
BN
Fot. MZSiPBnB Sochaczew
Podpis. Arkadiusz Rzepkowski jako Obserwator Wojskowy ONZ opowie o misjach stabilizacyjnych