Strona główna Brochów Gminne centrum nabiera przyspieszenia

Gminne centrum nabiera przyspieszenia

1067
0
PODZIEL SIĘ

Otwarcie nowej siedziby Gminnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego w Brochowie zapowiadane jest dopiero na koniec roku, ale już teraz wiele usług jest świadczonych. Stworzenie Centrum to jedno z najważniejszych zadań wpisujących się w ogólną strategię gminy i jak dotąd realizowane jest ono systematycznie.

– Na początku kadencji jako wójt spotykałem się z wieloma uwagami i zgłoszeniami mieszkańców niezadowolonych z jakości świadczonych usług w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Brochowie. Po jego kontroli administracyjnej pod kątem finansów i funkcjonowania zdecydowałem o wprowadzeniu zmian – stwierdza Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.
Brochowianie jednak cały czas obawiali się, że usługi medyczne zostaną sprywatyzowane i tym samym przyjdzie im płacić za możliwość korzystania z leczenia i rehabilitacji lub będą skazani na wyjazdy do Sochaczewa.
– Nieudolna polityka finansowa, brak koncepcji zarządzania, próby prywatyzacji oraz wyprzedaż majątku, w tym nieuzasadniona sprzedaż góry Ośrodka Zdrowia i terenu wokół niego, spowodowały, że potrzebne były zdecydowane działania – dodał wójt – Obecnie możemy się pochwalić dobrym dostępem do leczenia. Duża w tym zasługa naszych lekarzy rodzinnych, specjalistów oraz personelu. Szczególne podziękowania należą się pani Monice Wideńskiej, kierownikowi Gminnego Ośrodka Zdrowia, za zaangażowanie i realizację wyznaczonych naszych celów.
W 2015 roku gmina odkupiła wcześniej sprzedaną górę Ośrodka Zdrowia i teren wokół niego. Zgodnie z planami cały budynek ma być przeznaczony na Centrum Usług Wspólnych. Na ten cel przeznaczono 400 tys. złotych.
– Od początku w Centrum Medyczno-Rehabiilitacyjnym realizowałam program rozwoju w oparciu o nową jakość zarządzania. Ustabilizowane zostały finanse przychodni w oparciu o zwiększenie dochodów i zminimalizowanie kosztów. Nie oszczędzamy przy tym na wydatkach na pacjentów. Mowa tu o skierowaniach na badania, artykułach medycznych i tym podobnych – podsumowuje Monika Wideńska – Uzyskaliśmy Certyfikat ISO, który jest corocznie weryfikowany. Przynosi on nam niewymierne korzyści. Tworzymy nowe standardy, nowe procedury, które sprawiają, że ośrodek staje się bardziej profesjonalny i przyjazny dla pacjenta.
W Centrum prowadzone są akcje profilaktyczne dla pacjentów. Są też bezpłatne badania USG, wzroku, wykłady informacyjne dla pacjentów i wiele innych działań. Sukcesem okazało się przygotowanie i złożenie wniosku na informatyzację Ośrodka Zdrowia.
– Ze wszystkich złożonych wniosków w województwie mazowieckim tylko dwa były zaakceptowane, a w tym nasz. Pozyskaliśmy w ten sposób dotację 297 881,40 złotych. Ponadto udaje się nam także pozyskiwać nowy sprzęt i urządzenia medyczne. Uważam, że samorządowy Ośrodek Zdrowia, jeśli się chce, może funkcjonować na wysokim poziomie i zgodnie ze standardami medycznymi – dodaje Monika Wideńska.
Mieszkańcy gminy zadowoleni z działań władz zdecydowali się wesprzeć je. W czasie spotkań sołeckich przegłosowali jednogłośnie przekazanie Funduszu Sołeckiego jako cegiełkę na budowę i finansowanie Gminnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego.
– Cegiełka, którą mieszkańcy dokładają do budowy z Funduszu Sołeckiego, powoduje, że inwestycja przebiega sprawnie, szybko oraz nie destabilizuje finansów gminnych. Jednak to nie wszystko. Ważny jest też dostęp do specjalistów, badań i nowoczesnego sprzętu, stała praca nad podwyższaniem jakości usług. Nie można osiąść na laurach i myśleć, że już jest bardzo dobrze. Trzeba stale podwyższać jakość usług i szukać nowych rozwiązań – stwierdza wójt Szymański, przypominając, że od początku marca wszyscy zarejestrowani pacjenci mogą bezpłatnie korzystać z rehabilitacji.
– Już pierwszego dnia zgłosiło się wielu pacjentów na zabiegi, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Posiadamy specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości. Świadczymy usługi z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii. Istnieje też możliwość skorzystania z usług odpłatnie dla osób niezarejestrowanych w naszej przychodni – mówi kierownik Centrum.
Rehabilitacją zajmuje się Kamil Cieślak, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Warszawie z wydziału lekarskiego, z kierunku fizjoterapia. Był stażystą w Szpitalu Bielańskim, gdzie przepracował ponad 2 tys. godzin. Pracował też w Szpitalu Skierniewickim. Wszelkie informacje na temat Ośrodka Zdrowia w Brochowie dostępne są pod nr telefonu (22) 725 70 52.

UG brochów/BN
Fot. Bogumiła Nowak