Strona główna Młodzieszyn GMINNA WODA POD KLUCZEM

GMINNA WODA POD KLUCZEM

1031
0
PODZIEL SIĘ

Stacja Uzdatniania Wody w Młodzieszynie od 13 lutego wstrzymała pracę i dostarczanie wody mieszkańcom. To decyzja władz gminy spowodowana jakością dostarczanej do sieci wody. Jednak nie oznacza to, że SUW będzie zamknięty na długo. Gminni urzędnicy zdecydowali, że konieczny jest natychmiastowy remont. Planowane jest, że woda ponownie popłynie z kranów z początkiem marca.

– Bezpośrednim powodem wstrzymania pracy SUW w Młodzieszynie jest stwierdzenie źle działającego złoża filtracyjnego w odżelaziaczach pionowych, odpowiedzialnych za uzdatnianie wody. Zostały przekroczone dopuszczalne normy zawartości żelaza i manganu. Nasze starania, oraz czynności jakie podjęliśmy, mają na celu jak najszybsze rozpoczęcie prac modernizacyjnych. Planujemy ruszyć z nimi z początkiem przyszłego tygodnia – przekazał nam Maciej Woźniak z Urzędu Gminy – Do czynności, jakie zostaną wykonane, możemy zaliczyć przede wszystkim wymianę złóż filtracyjnych w trzech odżelaziaczach pionowych, czyszczenie dwóch zbiorników retencyjnych wody uzdatnionej oraz wewnątrzobiektowej sieci wodociągowej. Planujemy też dodatkowo renowację studni głębinowych.
Zamknięcie było poprzedzone licznymi badaniami i kontrolami stanu wody. Tydzień temu pisaliśmy o piętrzących się problemach z wodociągami w gminie Młodzieszyn. Choć woda nie wykazywała tam szkodliwych dla zdrowia dodatków, to jednak odbiegała znacznie od normy. Przynajmniej wizualnie. Była mętna, a w niektórych miejscach w gminie zabarwiona na kolor brązowy lub brunatny.
Wójt gminy Monika Pietrzyk po wielu kontrolach jakości wody zdecydowała, że nie spełnia ona wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 roku. W związku z tym podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu pracy Stacji Uzdatniania Wody w Młodzieszynie. To działanie spowodowało małe zamieszanie i chwilowy niedobór wody w gminnych kranach. Jednak sytuacja jest już – jak twierdzą urzędnicy w gminie – opanowana. Woda zapewniana jest mieszkańcom ze Stacji Uzdatniania Wody w Mistrzewicach. „Z racji możliwości wystąpienia niedoborów ilościowych wody uzdatnionej prosimy o oszczędne korzystanie z sieci wodociągowej” – apeluje na swej stronie internetowej i w ogłoszeniach Urząd Gminy.
– Oczywiście zwróciliśmy się do naszych mieszkańców z prośbą o oszczędne i racjonalne korzystanie z sieci wodociągowej, gdyż woda jest zapewniana mieszkańcom tylko z SUW w Mistrzewicach. Może więc mieć miejsce chwilowe zmniejszenia ciśnienia roboczego. Liczymy na zrozumienie. Jednocześnie podejmowane są przez nas działania i liczymy, że planowane prace modernizacyjne pozwolą niezwłocznie przywrócić do prawidłowego działania SUW w Młodzieszynie – dodał Maciej Woźniak, stwierdzając, że nie będzie konieczności zapewnienia alternatywnych źródeł dostaw wody np. butelkowanej, czy beczkowozami, gdyż urząd nie planuje ograniczenia produkcji wody z SUW w Mistrzewicach. Zaś obecna sytuacja jest przejściowa.
– Prace modernizacyjne w SUW w Młodzieszynie mogą potrwać do 14 dni roboczych. Koszt ich szacujemy na poziomie 110 tysięcy złotych. Jednak dokładna wartość remontu zostanie ustalona po określeniu wartości niektórych z elementów instalacji SUW – dodał Maciej Woźniak.
– Być może w końcu doczekamy się przyzwoitej wody, której nie strach będzie pić – stwierdza jedna z mieszkanek. Wszyscy czekają na finał remontu w SUW w Młodzieszynie.
Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebudują stadion?
Następny artykułTen słup wkrótce runie