Strona główna Sochaczew miasto Finanse w dobrym stanie

Finanse w dobrym stanie

861
0
PODZIEL SIĘ
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 2016 rok polskie samorządy zamkną nadwyżką budżetową w wysokości 7,7 mld zł. To niemal trzy razy wyższa kwota od nadwyżki uzyskanej przez samorządy w 2015 r. (2,6 mld zł). O kilka procent wyższe będą też dochody miast i gmin. Jak wypada w tym zestawieniu Sochaczew?
W sochaczewskim samorządzie szykuje się równie dobry wynik. Wedle wstępnych analiz dochody własne miasta sięgnęły w 2016 roku 99,4 procent planu, co przy wypracowanych oszczędnościach pozwoliło wygospodarować nadwyżkę. Jak dużą? Tego ostatecznie dowiemy się za kilka tygodni.
Wprawdzie w 2016 roku mniej pieniędzy niż zakładano wpłynęło z podatku od nieruchomości płaconego przez firmy – 95,2 proc. planu, niższe były wpływy z opłaty skarbowej – 69 proc. i targowej – 78,6 proc. ale większe niż planowano okazały się wpływy z podatku od nieruchomości od osób fizycznych – 102 proc., od środków transportowych czyli przyczep – 107,6 proc., naczep, autobusów i ciągników siodłowych – 107,6 proc, od spadków i darowizn – 132,7 proc. oraz z opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów.
Dobrze o kondycji lokalnych firm i rodzin świadczą jeszcze dwa wskaźniki – o ponad 15 procent były większe wpływy z podatku dochodowego płaconego przez przedsiębiorców (CIT), a o 2 procent z podatku PIT.
– Ten drugi wskaźnik jest szczególnie ważny, gdyż co czwarta złotówka w budżecie Sochaczewa to właśnie odpis z PIT. Każda pracująca osoba płaci podatek dochodowy, a jego część, prawie 38 procent, wraca później do kasy naszego samorządu. Zatem tylko pozornie skok o 2 procent to niewielka kwota. W skali miasta to dodatkowy dochód w wysokości 600-700 tysięcy – stwierdza Jolanta Brzóska, skarbnik miasta.
W tym roku miejski samorząd ma nadzieję uzyskać z PIT 35,6 mln zł, a wszystkie dochody miasta powinny zamknąć się rekordową kwotą 142,4 mln złotych.
opr. dot