Strona główna Sochaczew miasto Elegancja na miejskich ulicach

Elegancja na miejskich ulicach

872
0
PODZIEL SIĘ

Niewykluczone, że jeszcze przed wakacjami na sześciu głównych ulicach miasta zamontowane zostaną pierwsze nowe, eleganckie tabliczki informacyjne z motywem klawisza fortepianu, nawiązujące swym wyglądem do dziedzictwa Fryderyka Chopina. Przy ul. Warszawskiej stanie także podświetlany witacz. To początek zmian w ramach całkiem nowego systemu informacji miejskiej.

Pod koniec marca Urząd Miejski planuje ogłoszenie przetargu na opracowanie i wykonanie tablic z nazwami ulic; tablic kierujących pieszych, kierowców i turystów do najważniejszych urzędów, instytucji, zabytków i miejsc wartych odwiedzenia w naszym mieście, a także witacza, który ma stanąć przy ulicy Warszawskiej, w okolicy centrum handlowego Sonata. Projekt obejmie ulice: Warszawską, Płocką, Gawłowską, Piłsudskiego i Staszica na całej długości oraz Al. 600-lecia na odcinku od Warszawskiej do torów kolejki wąskotorowej za mostem na Utracie.
Jak wyjaśnia wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, w tym obszarze nie będzie już tabliczek z nazwami ulic wiszącymi na płotach. Nowe, chopinowskie, zostaną zamontowane na stalowych słupkach. Przy sześciu ulicach znajdzie się ich około 140.
– Mamy księgę standardów szczegółowo opisującą wygląd tablic, ich wielkość i kolorystykę. Na tej podstawie firma opracuje projekt dokładnego rozmieszczenia tablic w przestrzeni miasta, uzyska wszelkie uzgodnienia, przygotuje komplet materiałów i dostarczy go do miasta. By zaoszczędzić na montażu, tymi pracami zajmie się grupa drogowa ZKM. Jedynie podświetlany witacz zostanie ustawiony przez firmę zewnętrzną – stwierdza Dariusz Dobrowolski.
Przypomnijmy, że system informacji miejskiej (SIM) na zlecenie sochaczewskiego ratusza opracowali w ubiegłym roku eksperci z firmy LINIA współpracującej wcześniej m.in. z władzami Wrocławia, Częstochowy, Gdyni i Poznania. Jak oszacowali, tylko 60 proc. sochaczewskich domów, bloków i firm jest oznakowana numerem adresowym, a z pozostałymi nieruchomościami listonosze i kurierzy muszą sobie radzić korzystając z zawodowego doświadczenia. LINIA opisała stan tablic adresowych, znaków wskazujących szlaki turystyczne, drogowskazów, i jak wynika z jej analiz, są obszary miasta wymagające pilnej interwencji, ale też miejsca, gdzie nic zmieniać nie trzeba. To np. plac Kościuszki i jego otoczenie, gdzie w ostatnich latach zamontowano stylizowane tablice informacyjne, znaki wskazujące pieszym kierunek do muzeum, SCK, ruin zamku, urzędu miejskiego czy policji. Podobnie jest na placu Obrońców Sochaczewa.
Eksperci zaproponowali ujednolicenie systemu informacji i jego promocyjne wykorzystanie. Najbardziej znanym na świecie synem ziemi sochaczewskiej jest Fryderyk Chopin, stąd na wszystkich tablicach i witaczach ma się pojawiać motyw klawisza fortepianu.
– Mamy oryginalny, ciekawy graficznie, nawiązujący do dziedzictwa ziemi sochaczewskiej, ale jednocześnie czytelny systemu informacji miejskiej. Nowe tablice, z elementem klawiatury fortepianu, będą systematycznie zastępowały najbardziej zniszczone oznakowanie. To proces rozłożony na co najmniej kilka lat. Robimy pierwszy krok. Zaczynamy od witacza oraz wymiany tablic z nazwami ulic przy kilku głównych drogach miasta licząc, że pójdą za nami właściciele prywatnych domów, inne instytucje, zarządcy dróg, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty – dodaje burmistrz Piotr Osiecki.
Jeśli ktoś chce zamontować na domu lub bloku tablicę wykonaną wedle wytycznych SIM, wszelkich informacji na ten temat udzieli Wydział Infrastruktury UM, III piętro, adres email: komunalny@sochaczew.pl lub drogi@sochaczew.pl. Ratusz chętnie podzieli się z zarządcami budynków projektami, by zamawiane tabliczki były identyczne.
UM Sochaczew