Strona główna Powiat Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz trzeci w Sochaczewie

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz trzeci w Sochaczewie

1002
0
PODZIEL SIĘ

Jesteś aktywny? Ciągle stawiasz sobie nowe wyzwania i lubisz przekraczać siebie? Zapisz się na sochaczewską trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej!

7 kwietnia 2017 roku po raz trzeci wyruszy sochaczewska Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tym roku start drogi zaplanowany jest w kościele św. Józefa Robotnika w Chodakowie, a jej cel to Sanktuarium Matki Boskiej Radosnej Opiekunki Przyrody w Nowinach. Zaczniemy tradycyjnie Mszą św. o godzinie 19.30. Do przejścia jest 43 km odcinek przez tereny Puszczy Kampinoskiej. Szacujemy, że w tym roku w naszym rejonie weźmie udział nawet 300 osób.
Tylko w 2016 roku wydarzenie przyciągnęło 25 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 zagranicą (m.in. Oslo, Genewa, Glasgow, Manchester, Antarktyka). Najdłuższa z nich miała 100 km! Szacujemy, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział nawet 100 tys. osób, które pokonają 600 tras w 300 miastach na terenie 30 państw.

Czym jest ?

EDK to wyzwanie – wyruszasz w nocy w ponad 40 -kilometrową wędrówkę w całkowitym milczeniu (obowiązuje reguła milczenia na trasie).
Każdy uczestnik może pobrać ze strony www.edk.org.pl lub otrzymać od Lidera Rejonu specjalnie przygotowane na tę okoliczność rozważania – w formie książeczki lub w formie mp3.
W tym roku tematem przewodnim rozważań będzie „Droga przełomu”. Teksty napisane zostały przez osoby świeckie, zgromadzone w duszpasterstwie Wspólnota Indywidualności Otwartych, prowadzonym przez ks. Jacka Wiosnę Stryczka – twórcę Szlachetnej Paczki. Wśród autorów rozważań są m.in. lekarze, informatycy, pracownik fabryki oraz managerowie IT. To właśnie w tym środowisku i z inicjatywy ks. Stryczka narodziła się idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w 2009 roku.
– Myśl przewodnia nie została wybrana przypadkowo. To raczej odkrycie tego, jak działa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Nie dziwię się temu. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier – to prowadzi do istotnego momentu – wyjaśnia ks. Stryczek. 

Ćwiczenie duchowe

– Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – wyjaśnia. 
Zmęczenia doświadcza się różnie – przekonują uczestnicy. Bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Ze zmęczenia plącze się język. Boli każdy krok. – Paradoksalnie, właśnie wtedy, gdy nie mam już sił i chęci, zaczyna się prawdziwe ćwiczenie duchowe. Takie zmaganie pomaga otworzyć się na medytację i modlitwę. Bo właśnie o to chodzi w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Celem jest spotkanie z Bogiem – podsumowuje uczestnik projektu.

Kto może iść?

Niezależnie od tego czy jesteś katolikiem, czy ateistą, czy chodzisz do kościoła tylko raz w roku na święta. Nieważne. Każdy może iść na EKD.
Trzeba pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej wcześniej przygotować fizycznie i psychicznie. Na trasie niezbędne będą: latarka, elementy odblaskowe, dobre buty, kurtka przeciwdeszczowa, picie i coś do jedzenia, krzyż. Każdy uczestnik musi sobie samodzielnie zapewnić powrót z Nowin i zadbać o swoje bezpieczeństwo na trasie.
Zapisy na stronie www.edk.org.pl. Wyszukaj rejon Sochaczew, trasa zielona i gotowe!
Do zobaczenia na trasie!
Jakub Wasilewski
lider grupy EDK