Strona główna Teresin Do stajenki przybyli

Do stajenki przybyli

958
0
PODZIEL SIĘ
NIEPOKALANÓW
To już tradycja, iż w czasie Świąt Bożego Narodzenia w Niepokalanowie prezentowana jest „żywa” szopka betlejemska. Drewniana stajenka od lat ma stałe miejsce – obok Domu Parafialnego. W jej budowie pomagali chętni parafianie, prace trwały przez cały grudzień.
Jak co roku, do stajenki pielgrzymowało tysiące osób, nawet z odległych miejscowości. To jedna za największych stajenek z żywymi zwierzętami w województwie mazowieckim. Nic dziwnego, że wśród przybyłych spotkać można było pielgrzymów m.in. z Warszawy, Pruszkowa, Żyrardowa, Płocka, a nawet z Niemiec.
Pierwsza żywa szopka w Polsce została zbudowana dopiero w XX w. przez franciszkanów w Krakowie, choć szopki w domach i kościołach znane były od XIII w.
Do piątku 30 grudnia naturalnej wielkości figurom świętych towarzyszyły prawdziwe zwierzęta. Warto zaznaczyć, ze wszystkie postacie szopki zostały wykonane ręcznie.
Należy też wspomnieć, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się także wigilijny koncert kolęd przy szopce w wykonaniu zespołu „Miriam” tuż po zakończeniu „Pasterki”. To na otwarcie niepokalanowskiej stajenki, gdzie wspólne śpiewanie trwało do godz. 3.00 w nocy.
Kto nie miał możliwości uczestniczenia w koncercie kolęd, ma okazję zrobić to w najbliższą sobotę 7 stycznia. Tego dnia zespół „Miriam” wystąpi w niepokalanowskiej Bazylice. Początek o godz. 19.00, wstęp wolny.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk