Strona główna Sochaczew Debatowali o ptasiej grypie

Debatowali o ptasiej grypie

911
0
PODZIEL SIĘ
Ryzyko wystąpienia na terenie powiatu sochaczewskiego wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 i związane z tym podjęcie ewentualnych działań było przedmiotem obrad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie dyskutowano nad przygotowaniem samorządów, służb, inspekcji i straży do zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa. Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w województwie mazowieckim wykryto w gminie Wiskitki (powiat żyrardowski).
W zebraniu udział wzięli m.in. wicestarosta Tadeusz Głuchowski, Janusz Patury – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, Zdrowotnego, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Sochaczewie oraz przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Policji, Straży Pożarnej, samorządowcy.
Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Pamiętajmy, że wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, oczywiście przy przestrzeganiu zasad higieny. Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre są bardziej odporne od innych.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).
Podobnie jak w przypadku wirusa ASF, zarażone stado ptaków trzeba wybić i zutylizować. Jest to niestety jedyny sposób na zahamowanie rozprzestrzenienia się choroby, co oznaczać może olbrzymie straty dla hodowców. Pozostaje mieć nadzieję, że problem nie dotknie terenu gmin powiatu sochaczewskiego.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie