Strona główna Iłów Chcą remontować kolejne drogi

Chcą remontować kolejne drogi

952
0
PODZIEL SIĘ
Pod koniec roku 2016 zakończyły się w gminie Iłów największe od lat inwestycje drogowe. Otwarte i rozliczone zostały modernizacje dróg w Nartach, Miękinkach i Oluninie. Teraz gmina przygotowała kolejne wnioski na drogi. Do wojewody mazowieckiego trafił wniosek na drogę w Giżyczkach.
Droga w Nartach, to była nasza największa i najbardziej oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Tam była jedynie droga gruntowa, a teraz jest dobra asfaltówka. Mieszkańcy od lat zabiegali o remont i przebudowę, ale to duże pieniądze. Bez dotacji nie da rady, samymi funduszami gminnymi, realizować takiego zadania – mówi Przemysław Nowacki, sekretarz gminy Iłów.
Ministerstwo dotowało
Odcinek drogi gminnej w Nartach ma 2310 metrów. Inwestycję   wykonała firma Drog-Bet z Sochaczewa, która wygrała przetarg. W ramach prac przeprowadziła pełną dokumentację techniczną, a więc pomiary, oraz wykonała podbudowę i wzmocnienie nawierzchni. Do tego wylana została podwójna warstwa asfaltu. Dokonano wyrównania i wzmocnienia pobocza oraz wykonano przepływy i poprawiono studzienki kanalizacyjne. Na koniec droga została oznakowana.
Inwestycja w Nartach została zrealizowana ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki dofinansowaniu w kwocie 850 tysięcy złotych. Było to w ramach dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Gmina dopłaciła do remontu 25 procent kosztów całości. Jest to więc bardzo korzystne dla gminy, szczególnie w przypadku dróg, które wymagają całkowitej renowacji.
– Prace już zostały rozliczone. Również na terenie Olunina i w Miękinkach. Mieszkańcy chwalą, gdyż znacznie poprawiły się tam warunki transportowe. Zwłaszcza, że drogi w naszej gminie są ważne, bo na naszym terenie jest sporo przedsiębiorstw transportowych – dodaje sekretarz gminy.
W Miękinkach był to odcinek liczący 1750 metrów, zaś w Oluninie 500 metrów.
Składają wnioski
Teraz gminni urzędnicy złożyli wniosek do wojewody mazowieckiego i zabiegają w nowym rozdaniu środków z MSWiA o kolejne wsparcie dla inwestycji.
Chcemy wykonać drogę w Giżyczkach. To ponad tysiąc metrów. Wniosek czeka na rozpatrzenie. Liczymy na to, że uda się i kolejna, bardzo ważna droga będzie wykonana – dodaje Przemysław Nowacki.
Na razie trudno jest wyliczyć koszt inwestycji. Dopiero po przyjęciu wniosku okaże się, jakie środki będą do dyspozycji gminy, i ile trzeba będzie wyłożyć z budżetu.
Na drogi będziemy składać następne wnioski, aby maksymalnie wykorzystać możliwości dotacji. Również składać będziemy wnioski z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi Roman Kujawa, wójt gminy.
Przymiarki są do wykonania dróg w Brzozowie, Emilianowie, Przejmie. W kolejce czekają prawie wszystkie wsie. Niektóre nie miały remontów dróg od blisko 25 lat.
Teresa Jaśkiewicz, sołtys wsi Narty, choć dziękowała na sesji władzom gminy za zrealizowanie inwestycji, to ma szersze plany.
Dziękuję bardzo za wykonanie drogi w naszej wsi. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, ale warto by poprawić nam też mostek. Sypie się i bez tego ta ostatnia inwestycja nie bardzo jest nam przydatna – dodaje.
Dla mieszkańców gminy równie ważny jest most w Lasotce. Często podczas sesji jest podkreślane, że od dawna powinien być on zamknięty. W 2014 roku planowano tam wprowadzić ograniczenia dla samochodów. Miał tam być dozwolony jedynie transport osobowy. Mimo to nic się nie zmieniło. Jednak jest szansa, że wraz z nowymi dotacjami unijnymi być może uda się most przebudować.
Bogumiła Nowak
Fot. UG Iłów
 Podpis. Uroczyste otwarcie gminnej drogi w Nartach