Strona główna Edukacja Podaj książkę dalej!

Podaj książkę dalej!

1075
0
PODZIEL SIĘ

SOCHACZEW

W Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina odbyła się pierwsza edycja szkolnej wymiany książek pod tytułem „Czytaj dalej!”. Akcja została zorganizowana przez uczniów klasy Ib LO, którzy przed paroma tygodniami mieli przyjemność uczestniczyć w debacie pod hasłem „Czas na czytanie” z cyklu „Eksperci pytają Młodych”, która odbyła się z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w Pałacu Prezydenckim.
Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, oraz pozostali pracownicy szkoły zaangażowali się w tę niezwykłą akcję. Postanowili oni przynieść książki, które już przeczytali, bądź nie przypadły im zbytnio do gustu, a teraz zajmowały tylko miejsce na półkach. Pierwszego dnia odbyła się zbiórka przeczytanych książek, natomiast w kolejnych można było wymienić jedną książkę na inną. Rozpiętość gatunkowa była bardzo zróżnicowana: od kryminału, poprzez fantastykę i science fiction aż do popularnonaukowych. Stoisko w tzw. chopinowskim „akwarium” było oblegane przez miłośników czytelnictwa. Na każdej przerwie przebywały tam organizatorki akcji z klasy Ib, do których można było zgłaszać chęć uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Niektóre z osób nie przynosiły tylko jednej książki, lecz kilka, a nawet kilkanaście i to naprawdę dobrych pozycji (rekordzistka – 17), które zresztą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i rozeszły jak świeże bułeczki.
Podczas tego pozytywnego zamieszania, został nakręcony film, na który złożyły się krótkie wywiady z uczniami. Pojawiały się pytania typu: „Jaka książka szczególnie cię zainteresowała i dlaczego?” Bądź „Jak często czytasz?”. Akcja „Czytaj dalej!” na tyle przypadła wszystkim do gustu, że w planach jest już jej druga edycja.
Celem tej niezwykle cennej inicjatywy było pokazanie, że każda książka może znaleźć drugiego właściciela, i że warto czytać. Ja osobiście wymieniłam powieść, która niezbyt mi się spodobała, na książkę moich marzeń. Czekałam na nią bardzo długo. Ale jest moja!
Daria Dudek, klasa Ib